Podłogi drewniane wyglądają bardzo elegancko i szlachetnie. Jednocześnie są bardziej trwałe niż panele podłogowe, bo kiedy trochę się zniszczą można je odświeżyć, panele – trzeba wymienić. Za to nad płytkami mają tę przewagę, że są bardziej „ciepłe”, więc można swobodnie chodzić po nich boso. Aby podłoga służyła przez wiele lat i cieszyła oczy swoim blaskiem trzeba o nią dbać. To wymaga wysiłku i poświęcenia czasu, ale warto, bo nawet skromne wnętrze, które ma piękną drewnianą podłogę staje się ekskluzywne, a przecież drewno nie jest tanie.
Przede wszystkim drewnianej podłogi olejowanej nie można myć dużą ilością wody. Dlaczego? To ze względu na higroskopijne właściwości drewna – jest to materiał, który pochłania wilgoć. Drewno pod wpływem wchłoniętej wody zaczyna pęcznieć i odkształcać się. Dlatego polewania drewna wodą i wystawianie na działanie zmiennej temperatury to najgorsze, co można dla niego zrobić. Odkształceń nie da się cofnąć.
Podłoga jest bardzo wrażliwa na wszelkie zarysowania, dlatego pod żadnym pozorem nie można używać szorstkich ścierek czy druciaków. To absolutnie niedozwolone. Najpierw należy zmieść piasek i inne zanieczyszczenia, a potem zmyć powierzchnię miękką szmatką lub mopem. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że ścierka nie może ociekać wodą. Podłoga musi być umyta w taki sposób, żeby wyschła w kilka minut. Dlatego po umyciu warto otworzyć okno, aby polepszyć cyrkulację powietrza. Do mycia stosuje się środki chemiczne przeznaczone specjalnie do podłóg drewnianych – są delikatne, więc nie uszkodzą jego struktury ani koloru.
Aby uodpornić drewno na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, trzeba stosować środki, takie jak olej pielęgnacyjny, w celu odświeżenia powierzchni. Zalecane jest także stosowanie preparatów, które chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV, powodującym zmianę koloru drewna.
Leave a Reply