Kątowniki, to proste narzędzia, które znajdują swoje zastosowanie w pracach budowlanych, stolarskich i ślusarskich. Służą przede wszystkim do wyznaczania kąta prostego.
Spośród rodzajów kątowników wyróżniamy kątowniki stolarskie, ślusarskie, regulowane i płaskie kątowniki. To rodzaj narzędzia pomiarowego.
Stolarskie kątowniki, zbudowane są z drewnianego ramienia, inaczej uchwytu, oraz w nim osadzonego, oczywiście pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, drugiego ramienia, który wykonany jest ze sztywnej blachy. To na niej najczęściej znajduje się jeszcze milimetrowa podziałka, która często jest bardzo pomocna w pracy. Dzięki niej możemy odmierzyć i zaznaczyć obrabiany materiał z drewna.
Stolarski kątownik służy więc do sprawdzania kąta prostego, wyznaczania połowy z kąta prostego, oznaczania środka koła, a także jako pomocne urządzenia podczas na przykład cięcia. Dzięki niemu wyznaczymy bowiem równoległe do siebie krawędzie. Kątownik znajdzie swoje zastosowanie również jako prosta linijka czy ekierka.
U stolarce używa się również kątowników, które całe wykonane są z metalu. Są one płaskie i służą przede wszystkim do wyznaczania prostych kątów na materiałach o dużej powierzchni.
Czym się różni kątownik ślusarski? Jego zastosowanie jest dokładnie takie samo. Te jednak wykonane są tylko z metalu. Używane są do trasowania. Wśród rodzajów ślusarskich kątowników mamy: kątowniki płaskie, krawędziowe, płaskie z podstawą, z jednym pogrubionym ramieniem, kątowniki walcowe, nastawne, równoramienne i środkowniki.
Leave a Reply