Wstawianie drzwi nie jest najłatwiejszą czynnością, jednakże, jeśli się odrobinę postaramy, możemy to zrobić mając jedynie odrobinę zdolności manualnych. Ci, którzy ich nie mają, lepiej nie to robią pod okiem kogoś, kto je posiada lub zleci to profesjonaliście. Poniżej przedstawię instrukcję, w jaki sposób osadzić drzwi z ościeżnicą.
Pierwszy krok, to ustawienie w pomieszczeniu dobrej wentylacji. Pomieszczenie to musi być suche i powinny w nim być już wykończone ściany i podłogi. To ważne, aby później nie zniszczyć drzwi podczas takich czynności, jak tynkowanie, malowanie, lakierowanie, gipsowanie czy kafelkowanie, a nawet tapetowanie.
Kolejnym krokiem jest zamontowanie ościeżnicy. Będzie nam do tego potrzebny otwór w ścianie, który musi być dopasowany do wymiarów tej ościeżnicy. Na szczęście istnieją standardy i są one następujące:
“60” – 700x2070mm
“70” – 800x2070mm
“80” – 900x2070mm
“90” – 1000x2070mm
Gdy otworzymy opakowanie, układamy dwie pionowe belki ościeżnicy pod kątem prostym w stosunku do podłogi. Następnie skręcamy ją wkrętami dołączonymi do opakowania. Otwory są już gotowe, więc nie musimy sami wiercić dodatkowych dziur. Później otwory te nie będą widoczne, ponieważ zostaną zamaskowane uszczelkami do drzwi.
Następnie łączymy opaski metalową klamrą, bardzo starannie.
Kolejno, oczyszczamy otwór w ścianie, dzięki czemu zwiększy się przyczepność piany montażowej. Po tej czynności wstawiamy ościeżnicę.
Kolejny krok polega na zaklinowaniu ościeżnicy do muru. Przydatne nam będą do tego kliny drewniane. Kołki wkładamy przy zawiasach oraz przy zaczepie zamka, dzięki czemu będzie się ościeżnica dobrze trzymać muru.
Później sprawdzamy pion, a także poziom wstawionej w otwór ościeżnicy. Sprawdzamy belkę boczną i górną. Kolejno mocujemy ościeżnicę do muru po stronie zawiasów, dzięki trzem kotwom.
Zakładamy skrzydło drzwi. Dokładnie przypasowujemy – krawędź belki zamkowej z krawędzią skrzydła. Jeśli coś jest nie tak, to dokonujemy korekty. Mocujemy jedną kotwę pod blachą zaczepową, a także montujemy listy rozporowe oraz klocki dystansowe.
Już prawie koniec. Teraz sprawdzamy przyleganie skrzydła. Musimy wziąć pod uwagę dużą siłę rozpierającą pianki montażowe. Wypełniamy pozostałe szczeliny pianką montażową.
Finalnie montujemy skręcone wcześniej opaski maskujące, a także uszczelki.
Gotowe, drzwi skończone 🙂
Leave a Reply