Drewno to materiał naturalny. Intuicyjnie lubimy się nim otaczać, by poczuć więź z naturą. Ta z kolei daje nam poczucie bezpieczeństwa. Skoro drewniane przedmioty są takie przyjemne, to dlaczego nie zdecydować się na drewniany dom?
Wewnątrz drewnianego domu panuje charakterystyczny dla tego materiału mikroklimat. Żaden inny budulec go nie odtworzy. Drewno przybliża nas do natury, pozwala odpocząć od betonu, plastiku i tworzywa sztucznego, których jest pełno we współczesnym świecie. Niezwykłą zdolnością drewna jest samoregulacja wilgotności. Gdy jest sucho, drewno oddaje wilgoć, którą zgromadziło. Natomiast, gdy jest zbyt wilgotno, drewno pochłania nadmiar wilgoci. Ponieważ drewno oddycha, to zapewnia prawidłowy obieg powietrza. Powietrze w drewnianym domu jest czystsze, pozbawione szkodliwych mikroorganizmów, co ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.
Drewno jest świetnym materiałem termoizolacyjnym. Drewniany dom jest chłodny latem, a ciepły zimą. Drewniane ściany mogą być cienkie, więc zyskuje się trochę więcej przestrzeni niż w domach budowanych. Plusem drewnianej konstrukcji jest również łatwość jej przebudowy i modernizacji w razie potrzeby. Sam montaż jest łatwy i szybki. Używa się do niego gwoździ i metalowych łączników. Ponieważ przy budowie drewnianego domu nie wykonuje się żadnych mokrych prac, nie licząc postawienia fundamentów, to montaż można wykonać również w zimie.
Zaletą jest nie tylko krótki czas budowy, ale również niższe koszty niż przy budowie domu murowanego. Dla wielu ogromną zaletą jest również estetyka takiego budynku. Współgra ona z naturą, dlatego świetnie komponuje się z lasem, jeziorem, łąkami czy górami. Drewniane wnętrze ładnie komponuje się ze szkłem czy ceramiką Czasem namiastką natury bywają w domu drewniane parkiety. Piękne i wytrzymałe. W razie zaniedbania i zniszczenia, można je odnowić poprzez cyklinowanie, ponieważ charakteryzują się sporą grubością. Jednak cały drewniany dom zapewni mieszkańcom na pewno więcej szczęścia.
Wady drewnianych domów można policzyć na palcach jednej ręki. Jest ich niewiele, a jedną z nich jest to, że drewno nie jest odporne na ogień. To właśnie ta wada często wpływa na to, że ludzie nie decydują się na zbudowania i zamieszkanie w drewnianym domu. Jednak palność drewna można ograniczyć, pokrywając je odpowiednimi preparatami impregnującymi. Warto przemyśleć za i przeciw zanim z góry założy się, że drewniany dom nie jest dobrym pomysłem. To, że w okolicy znajdują się domy murowane lub bloki z wielkiej płyty, wcale nie oznacza, że drewno nie jest dobrym materiałem budulcowym.
Co do spraw związanych ogniem to się zgodzę, ale współczesne domy a zwłaszcza te inteligentne, mają nawet własne systemy ogniochronne. I niema znaczenia czy jest to dom murowany czy drewniany.