Nie ma się co oszukiwać. Szlifowanie powierzchni drewnianych należy do podstawowych czynności stolarskich. Niestety, aby to dobrze wykonać, należy dobrze się do tego zabrać. I odpowiedzialnie. Najpopularniejszym narzędziem, który służy do szlifowania, jest znany przez wszystkich papier ścierny, który specjalistycznie nosi nazwę narzędzia ściernego nasypowego.
Ów papier produkowany jest zarówno w arkuszach, jak i taśmach lub krążkach. Z jednej strony położona jest ostra warstwa, a z drugiej papier, tkanina lub fibra. Jest wiele różnych rodzajów papierów ściernych, różnią się one od siebie pod względem grubości ziaren ścierniwa. Na odwrotnej stronie zawsze znajdziemy oznaczenie. Numery te zaczynają się od 12 a kończą na 1200. Im mniejszy numer, tym ziarno jest grubsze. Jeśli szlifujemy, to najbardziej przydadzą się nam ziarna w rozmiarach od 20 do 220.
A po co się szlifuje?
– w celu zeszlifowania materiału, aby miał on pożądany przez nas wymiar
– aby nadać szorstkość gładkim powierzchniom
– aby wyrównać piłowane powierzchnie
– aby wyrównać powierzchnie przez pomalowaniem, bejcowaniem i lakierowaniem jej
– aby oczyścić zabrudzoną powierzchnię
Mamy do wyboru dwa sposoby szlifowania – ręczne i mechaniczne, za pomocą szlifierki tarczowej czy taśmowej. Szlifowanie jest czasochłonną czynnością, więc niestety, często wykonuje się tę czynność bardzo niedokładnie.
Musimy tak wybrać narzędzie ścierne, aby dopasować je do sposobu użytkowania. W przypadku szlifowania ręcznego, najlepszym rozwiązaniem będzie papier ścierny, który ma z drugiej strony tkaninę lub papier. Jeśli użyjemy szlifierki taśmowej, jedynym rozwiązaniem będzie papier ścierny o podłożu z tkaniny.
Leave a Reply