Podbitkę stosujemy w celu wykończenia okapu dachu. Ma to ogromne znacznie nie tylko dla estetyki samego budynku, ale również pozwala to zabezpieczyć całą konstrukcję. Podbitkę możemy wykonać z blachy lub PCV, ale chyba największa popularnością cieszy się drewno. Podpowiadamy zatem na co zwrócić uwagę, rozważając wykończenie okapu dachu przy użyciu drewna.
Większość dachów o spadzistej konstrukcji wystaje poza krawędź budynku. Jest to tzw. okap, który sprawia, że woda opadowa nie spływa po ścianie. Niezwykle ważne jest odpowiednie wykończenie tego elementu i w tym celu właśnie montuje się podbitkę. Dzięki niej w wystającej części okapu ptaki nie założą gniazd i nie zalęgnie się robactwo. Ponadto dzięki podbitce dach jest lepiej uszczelniony, a także uodporniony na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Podbitka z drewna
Drewniana podbitka jest wykonywana najczęściej z drewna świerkowego lub sosnowego, ale stosuje się w tym celu również modrzew. Deski mają różne rozmiary i są zazwyczaj uformowane jak panele – posiadają zaczepy, które ułatwiają ich montaż. Jest to z pewnością niezwykle eleganckie rozwiązanie, ponieważ drewno jest klasycznym materiałem wykończeniowym, który będzie się doskonale komponował z fasadami domów utrzymanymi w różnej stylistyce.
Drewno na podbitce to nie tylko elegancki efekt, ale również praktyczne rozwiązanie – drewno jest wytrzymałe, dlatego podbitka będzie nam służyć w dobrym stanie przez długi czas. Niestety podobnie jak w przypadku wszystkich drewnianych elementów wyeksponowanych na działanie wilgoci oraz słońca, podbitkę należy co kilka lat impregnować. Dzięki temu zyskamy pewność, że będzie ona jeszcze trwalsza.
Deski przeznaczone do montażu w charakterze podbitki dostępne są w różnych grubościach. Aby jednak uzyskany efekt był naprawdę trwały, zaleca się stosowanie przynajmniej takich o grubości 2 cm. Dzięki temu podbitka będzie bardziej odporna na odkształcenia.
Czy warto?
Pomimo niewątpliwych atutów montażu podbitki drewnianej, w niektórych przypadkach może być ona kłopotliwa. Chodzi bowiem o konieczność regularnego impregnowania drewna. W tym przypadku nie jest to tak łatwe, jak konserwowanie np. mebli ogrodowych czy płotu. Do pomalowania na nowo podbitki konieczne będzie zaopatrzenie się w bardzo wysoka drabinę lub nawet wypożyczenie rusztowania.
Drewno jest natomiast najbardziej ekologicznym rozwiązaniem – w przeciwieństwie do blachy oraz PCV. Ponadto efekt dekoracyjny jaki uzyskamy za pomocą drewna – możemy je wybarwić na dowolny kolor – z pewnością będzie znacznie lepszy, niż w przypadku pozostałych dwóch wariantów.
Leave a Reply