Wykładziny elastyczne mają szereg atutów. Bez trudu można utrzymać je w czystości, są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci. Ponadto, doskonale sprawdzają się zarówno w pokojach, jak i łazience czy kuchni. Wykładziny elastyczne mają jeszcze jedną ważną zaletę: łatwo je ułożyć.
Wykładzina w pasach
Układanie wykładziny elastycznej nie powinny przysporzyć większych problemów. Przed rozpoczęciem prac należy jednak zadbać o to, by podłoże było równe, płaskie, suche, czyste i pozbawione pęknięć. W przypadku powierzchni porowatych należy je odpowiednio zagruntować.
Pod wykładzinę elastyczną nie stosuje się żadnych podkładów, tylko układa się ją bezpośrednio na podłożu. Łączenie pasów wykładziny elastycznej polega na dopasowaniu ich, frezowaniu krawędzi i spawaniu, w wyniku czego powstają hermetyczne spoiny.
Wykładzina w rolce
Z kolei wykładziny elastyczne w rolce najpierw rozwijamy i pozostawiamy przez co najmniej 24 godziny, co ułatwi nam dopasowanie jej do powierzchni podłogi i kształtu pomieszczenia. Następnie przy ścianach wywijamy arkusze na wysokość kilku centymetrów i składamy wykładzinę do połowy długości.
Kolejnym krokiem jest równomierne rozprowadzenie kleju na podłożu i przyklejenie połowy arkusza. Tak samo postępujemy z drugą częścią wykładziny. Teraz pozostaje nam już tylko docisnąć wykładzinę do podłoża, by usunąć pęcherzyki powietrza, a ponadto odciąć wywinięte przy ścianie pasy.
Wzory, kolory, czyszczenie
Wykładziny elastyczne są dostępne w bardzo wielu rozmaitych wzorach, kolorach i fakturach. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim wykładziny imitujące drewno lub płytki ceramiczne. Jednak w sklepach można spotkać również wykładziny przypominające trawę, blachę lub puzzle.
Ważnym atutem wykładzin elastycznych jest także łatwość utrzymania ich w czystości, które ogranicza się zwykle do odkurzania i przecierania na mokro. Ewentualne trwałe zabrudzenia usuwa się natomiast przy pomocy specjalnych odplamiaczy.
Leave a Reply