Podczas urządzania mieszkania często zastanawiamy się co wybrać? Materiały z prawdziwego drewna czy może panele lub sklejkę. Za tym pierwszym materiałem przemawia wizja stosowania go na długie lata, bez ciągłego wymieniania, za drugim znacznie niższa cena.
Poza wyborem materiału pozostaje jeszcze jeden problem, jeżeli już drewno to jakie? Gatunków polskiego drewna jest kilkanaście. Egzotycznego jeszcze więcej. Warto zatem najpierw zapoznać się z przeznaczeniem każdego z nich oraz cechami charakterystycznymi ich faktury.
Polskie drzewa typowo pod obróbkę to: sosna, świerk, modrzew, olcha, brzoza, buk, dąb, klon, orzech, jesion, drzewa owocowe: czereśnia jabłoń, grusza.
Bardzo popularne są meble sosnowe. Nie trzeba o nie jakoś specjalnie dbać, wystarczy tradycyjna pielęgnacja ściereczką. Niestety na tym rodzaju drewna mogą wystąpić przebarwienia, których usunięcie raczej nie jest możliwe. Z upływającym czasem może się okazać, że tych przebarwień przebywa przez co mamy dość duży problem. Drewno sosnowe jest sprężyste, dobrze poddaje się działaniu mechanicznemu i obróbce. Nadaje się do produkcji okleiny okiennej, mebli, schodów.
Meble dębowe, najdroższe spośród wszystkich rodzajów drewna. Sprawiają wrażenie luksusowych, ciężkich i masywnych. Wyglądają bardzo dobrze w każdym wnętrzu. Ze względu na swoją odporność na ścieranie używany jest także do produkcji schodów drewnianych. Wyroby z dębu z czasem ciemnieją w naturalny sposób.
Meble brzozowe mają delikatnie złotą barwę, przez co dodają ciepła do każdego wnętrza. Nie są drogie, a dodatkowo dość trwałe przez co stają się coraz chętniej kupowane.
Meble bukowe podobnie jak meble brzozowe są dość tanie, solidne. Nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Nie jest drewnem łatwym w obróbce.
Meble z jesionu są jeszcze bardziej ciemne, twardsze i mocniejsze od dębu. Spośród wszystkich rodzajów tego drewna można wyróżnić, aż 16 gatunków, z czego im ciemniejszy tym bardziej mocny.
Drewno klonu doskonale nadaje się do obróbki. Można wykonywać z niego meble, podłogi oraz nawet najbardziej dziwacznie zaprojektowane schody. Nie jest drewnem kurczliwym przez co jego obróbka nie stwarza dużego problemu.
Drewno z orzecha cenione jest za swój ciepły, miły wygląd. Wykorzystywane jest do produkcji mebli oraz drewnianych elementów wykończeniowych.
Zasada stosowania drewna do pomieszczeń jest taka sama jak w przypadku innych materiałów. Do kuchni wybieramy raczej jasne, delikatniejsze drewno, podobnie do łazienki. Ciemne masywne meble do większych pomieszczeń np. salonu.
Ostatnio nowością w aranżacji łazienki stały się również drewniane podłogi, czy elementy dekoracji. Wyglądają bardzo ekskluzywnie należy jednak wiedzieć, że muszą być wykonane z materiału szczególnie odpornego na wilgoć. Takimi są raczej drewna egzotyczne aniżeli polskie odmiany.
Leave a Reply