content top

Kuchnia z drewnianą podłogą

Drewniane podłogi tak naprawdę nigdy nie przestały być modne. Wprawdzie na jakiś czas wyparły je płytki oraz linoleum wątpliwej urody, ale na przykład w kamienicach do dziś podłogi są pokryte solidnymi drewnianymi deskami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby i w nowym mieszkaniu zafundować sobie drewnianą podłogę, nawet w kuchni.

 

Oczywiście, drewno w kuchni nie może być słabej jakości, bo kuchenne warunki są dla drewnianych desek ciężkie – zmiany temperatury i wilgotności powietrza, narażenie na zabrudzenia i zaplamienia. Dlatego najlepszymi gatunkami są te egzotyczne – twarde i odporne na zniekształcenia i wgniecenia. Do najtwardszych należą: jatoba, teak, merbau, doussie. Drzewa rosnące w Polsce nie są tak twarde, ale dąb, jesion i buk także dobrze się sprawdzą.

Deska desce nierówna. Istnieją różne rodzaje podłóg. Drewno lite to takie, które składa się z jednego kawałka drewna. Jego zaletą jest wysoka odporność na ścieranie oraz możliwość wielokrotnego cyklinowania. Deski warstwowe przeważnie składają się z trzech warstw. Warstwa spodnia i środkowa wykonane są z drewna iglastego, które jest tańsze i bardziej miękkie. Tylko warstwa licowa to dobrej jakości twarde drewno.

Trzeba pamiętać o zabezpieczaniu drewna. Kuchnia, to takie pomieszczenie, w którym, ze względu na duże ryzyko zaplamienia podłogi, należy deski lakierować, nawet jeśli są już polakierowane przez producenta. Impregnowanie drewna woskiem lub olejem lepiej sprawdza się w przypadku aranżacji pokoi. Chociaż olejowane drewno wygląda bardzo atrakcyjnie – posiada bardzo delikatny, satynowy blask – to jednak zastosowanie go w kuchni może oznaczać to, że wkrótce potrzebna będzie kolejna aranżacja kuchni, bo podłoga musi być odnowiona. Wosk i olej nie chronią drewna prze plamami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.