Szlifowanie powierzchni nie kojarzy nam się zazwyczaj z najprzyjemniejszym spędzaniem czasu. Zazwyczaj jest to długi i żmudny proces. Warto zatem tak dobrać szlifierkę, aby jak najbardziej uprzyjemnić sobie to zajęcie.
Na rynku dostępne są różne rodzaje szlifierek – dlatego musimy zastanowić się do jakiego podłoża będziemy jej najczęściej używali. Tylko wtedy dokonamy dobrego wyboru szlifierki.
Szlifierka oscylacyjna najlepiej nadaje się do prac na płaskich i równych powierzchniach oraz tych delikatnie zaokrąglonych. Mają prostokątną stopę, więc bez problemu docierają także do narożników. Zalecane są do szybkiej obróbki drewnianych powierzchni – idealnie nadają się do szlifowania drzwi, mebli o prostym wykończeniu czy drewnianych blatów kuchennych. Przy zakupie szlifierki oscylacyjnej warto zwrócić uwagę na wymiar stopy. Z jednej strony im większa stopa, tym szybciej uda nam się oszlifować daną powierzchnię. Niestety z drugiej strony może ona ograniczać nasze możliwości – ciężej będzie nam precyzyjne szlifować małe i trudno dostępne powierzchnie. Długość stóp wynosi od 185 do 230 mm, a szerokość od 90 do 115 mm. Na dokładność i jakość szlifowania ma wpływ ilość oscylacji. Zazwyczaj szlifierki tego rodzaju wykonują od 19 do 27 000 oscylacji na minutę. W niektórych urządzeniach mamy możliwość samodzielnego ustawienia prędkości oscylacji.
Najbardziej uniwersalnym urządzeniem jest szlifierka mimośrodowa, która nadaje się do większości prac szlifierskich. Możemy obrabiać powierzchnie wklęsłe i wypukłe, metalowe i drewniane. Idealnie sprawdzi się przy szlifowaniu mebli, drzwi a nawet elementów samochodowej karoserii. Po zmianie tarczy może pełnić także funkcję polerki – dzięki temu jesteśmy w stanie polerować lakiery samochodowe i wosk na meblach. Szlifierki tego rodzaju są również używane do zdzierania starych powłok malarskich. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na średnicę tarczy, bowiem to od niej zależy wydajność naszej pracy. Im większa tarcza, tym szybciej oszlifujemy powierzchnię.
Leave a Reply