content top
Drewno w granulkach – czyli za co cenimy pelet

Drewno w granulkach – czyli za co cenimy pelet

peletTak cenny naturalny surowiec jakim jest drewno ma niesamowicie dużo zastosowań i to od bardzo wielu lat. Już od wieków ludzie wykorzystywali drewno, a służyło ono szerokiej gamie celów począwszy od budownictwa, poprzez żeglarstwo, zdobnictwo, meblarstwo, ogrzewanie po surowiec na przybory, narzędzia czy zabawki.

Jednak z upływem lat i postępem techniki uczymy się coraz lepiej ten cenny surowiec wykorzystywać i wyciskać z niego maksimum pożytków. Z samych tylko odpadów drewnianych robimy już od dziesiątków lat płyty wiórowe, pilśniowe, laminowane, sklejkę meblowe i inne.

Ostatnio, hitem jest tak zwany pelet (pellet) drzewny. Jest on nie tylko ekonomiczny ale b.ardzo praktyczny i tani. Stanowią go przetworzone odpady drzewne, takie jak trociny, wióry czy zrębki sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Nawet nie dodaje się tam żadnego lepiszcza, ponieważ naturalna, zawarta w drewnie lignina po podgrzaniu pełni z powodzeniem rolę kleju w tym procesie. Wysuszony, rozdrobniony i podgrzany materiał roślinny zlewa się w stopniowo powstającą, dość jednolitą masę. Podlega ona potem procesowi granulacji, tak aby uzyskać gotowy palet, w formie granulek o średnicy 6 do 8 mm i długości nie większej niż kilka centymetrów.

Pelet charakteryzuje się niską wilgotnością ( 6 do 10 %), niewielką zawartością popiołów (0,3 do 0,5 %) oraz znikomym poziomem substancji szkodliwych dla środowiska (zerowa emisja dwutlenku węgla). Przy tym ma on wysokie właściwości energetyczne, przekraczające nawet 70 % wartości opałowej dobrej jakości węgla

Produkcję peletu na skalę przemysłową rozpoczęto w latach osiemdziesiątych minionego wieku, głównie w Szwecji oraz USA. Uznanie dla tego taniego i czystego paliwa wciąż rosło, szczególnie wśród użytkowników opalanych nimi kotłów grzewczych. W ostatnich latach, produkcja i zużycie tego drzewnego granulatu wzrosło aż kilkukrotnie w wielu krajach Unii Europejskiej (Niemcy, Holandia, Francja, Belgia, Austria) oraz Kanadzie, Szwecji czy Norwegii.

W Polsce także notujemy coraz większą rzeszę zadowolonych użytkowników peletu. Jest on stosowany do ogrzewania gospodarstw domowych oraz budynków gospodarczych. Świetnie sprawdza się także w przemyśle, np. w piekarniach, miejskich ciepłowniach, szkołach, szpitalach, hotelach. Jest on nośnikiem bardzo czystej energii, jest przy tym wygodny w użyciu oraz ekonomiczny. Więcej ciekawych porad znajdziesz na tej stronie.

Cena peletu (czyli swoistych drzewnych granulek) jest porównywalna z ceną węgla. Jednakże kotły na pelet charakteryzują się dużo (bo nawet dwukrotnie) większą sprawnością, niż np. kotły węglowe. Jednocześnie używanie i obsługa kotłów na pelet jest wyjątkowo prosta. Nie wymaga codziennej pracy fizycznej, bo stosuje się tam odpowiednie zbiorniki dozujące. Napełnienie dużego zbiornika granulatem może następować jedynie raz w tygodniu, a potem trwa zupełnie już bezobsługowe ogrzewanie. Kotły takie nie brudzą się, są (podobnie jak i samo paliwo) czyste, nie występują tam pyły czy też nieprzyjemne zapachy.

Pelety drzewne są jednymi z najczystszych znanych nam dotąd paliw. Są naprawdę wartym rozpowszechnienia typem biopaliwa. W Polsce mamy akurat sporo lasów, drzew i odpadów drewnianych. Są już także rodzimi producenci peletu oraz kotłów i innych urządzeń napędzanych tym ekologicznym, wygodnym paliwem. Trzeba może jeszcze tylko dużo częściej i szerzej o nich mówić oraz pisać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.