content top
Jak dodać meblom kilka lat, czyli postarzanie metodą shabby chic.

Jak dodać meblom kilka lat, czyli postarzanie metodą shabby chic.

Przetarta powierzchnia, prześwitująca farba i zarysowania – to co z pozoru brzmi jak opis zniszczonego mebla, to tak naprawdę kwintesencja shabby chic. Celowe postarzanie mebli oraz bielenie ich powierzchni to niezwykle ciekawy trend w aranżacji wnętrz. Oto kilka porad, jak w prosty sposób sprawić, aby meble nabrały elegancji i szyku antyków.

Shabby chic, co można tłumaczyć jako zniszczony szyk, to jeden z wiodących trendów nie tylko w stylizacji mebli, ale też całych wnętrz. Bielone, celowo postarzone i odrapane drewniane meble nadają urządzanemu wnętrzu romantyczny charakter. Takie dekoracje wyglądają znakomicie zarówno w tradycyjnych stylizacjach, jak i nowoczesnych, gdzie stanowią przełamanie minimalistycznej aranżacji.

Stara elegancja

Prekursorką shabby chic jest angielska projektantka Rachel Ashwell. Inspiracją do powstania tego trendu w stylizacji, był wystrój angielskich wiejskich posiadłości, w których panował swojski i przytulny klimat. Najważniejszym elementem tego stylu są właśnie stare meble, na których upływ czasu odcisnął swoje piętno. W wydaniu shabby chic mają one zazwyczaj bieloną powierzchnię, z wyraźnie widocznymi przetarciami i zarysowaniami.

Postarzamy meble

Technika postarzania mebli metodą shabby chic wymaga zastosowania kilku warstw produktów. Wykańczany mebel należy na początek przygotować – najlepszym rozwiązaniem jest zeszlifowanie go, ale jeśli jego powierzchnia nie była pokryta grubą warstwą lakieru, wystarczy zmatowić ją przy użyciu papieru ściernego. Następnie przygotowujemy grunt pod przetarcia. Ciemną farbą np. w brązowym kolorze, malujemy fragmenty mebla tam, gdzie w naturalny sposób produkt się ściera – na rogach, w pobliżu uchwytów czy na blacie.

Po wyschnięciu preparatu, możemy przystąpić do woskowania. Wcześniej pomalowane miejsca wystarczy potrzeć zwykłą świeczką – ten zabieg sprawi, że kolejne warstwy farby nie wnikną podłoże. Kolejnym krokiem jest nakładanie finalnych powłok białej farby. Należy pamiętać aby rozprowadzać preparat cienkimi warstwami. Po ich wyschnięciu za pomocą papieru ściernego usuwamy białą farbę w miejscach, które wcześniej pokryliśmy ciemniejszą farbą oraz woskiem.

Tak postarzone meble będą prezentowały się szczególnie dobrze w aranżacjach skandynawskich lub romantycznych – w otoczeniu pastelowych dodatków oraz kwiecistych tkanin.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.