Płyta stolarska składa się z trzech warstw. Najgrubsza jest warstwa środkowa, którą z dwóch stron okleja się warstwami obłogu lub płyty pilśniowej. Ich podział zależny jest od tego z czego dana płyta jest zrobiona i w jaki sposób. Wyróżniamy więc płyty pełne, czyli fornirowe, listewkowe i deszczułkowe oraz płyty pustakowe, inaczej komórkowe. Poszczególne płyty różnią się od siebie również grubością, która wynosi od dwunastu do trzydziestu pięciu mililitrów (12, 16, 18, 20, 22, 24, 28, 32, 35). Stosowane są w meblarstwie, budownictwie, komunikacji i chłodnictwie.
Rodzaje płyt meblowych
Zanim je pokrótce scharakteryzuję, wymienię z samej nazwy: płyta wiórowa surowa, płyta surowa MDF, płyta surowa HDF, wiórowa melaminowa, MDF melaminowa, HDF lakierowana.
1) Surowa płyta wiórowa charakteryzuje się dużą odpornością na wilgoć, jej przeznaczeniem są jednak warunki suche.
2) Surowa MDF dzięki swojej gęstości, łatwości w obróbce i jednorodnemu składowi ma bardzo wiele zastosowań. Jest idealnym substytutem naturalnego drewna.
3) Surowa HDF ma takie samo zastosowanie co MDF, rożni się jedynie tym, że jest o wiele cieńsza, dlatego jest alternatywą drewnianej sklejki.
4) Wiórowa melaminowa wykorzystywana jest przede wszystkim jako materiał konstrukcyjny zarówno w meblarstwie, jak i w budownictwie i stolarstwie.
5) MDF melaminowa wykorzystywana jest jako materiał nośny, bezpośrednio na nich właśnie przyklejane są papiery dekoracyjne.
6) HDF lakierowana dzięki dodatkowej warstwie lakieru jest bardziej odporna i łatwiejsza w utrzymaniu. Dzięki jej wytrzymałości może być poddawana obróbce skrawania. Wykorzystywane przede wszystkim w meblarstwie.
Leave a Reply