content top
Solidny dom dla psa

Solidny dom dla psa

Nikt z nas nie chciałby mieszkać w prowizorycznym domu z przeciekającym dachem – niestety niektórzy ludzie skazują na podobny los swoje czworonogi. Jeżeli Twój pies ma zamieszkać w budzie, zobacz co zrobić, by zapewnić mu bezpieczne i wygodne schronienie, które będzie odporne na kaprysy aury.

Buda dla psa nie powinna być ani za mała (psu będzie w niej bardzo niewygodnie), ani za wielka (pies nie ogrzeje swym ciałem jej wnętrza). Dlatego zanim zabierzemy się do pracy, dokładnie zmierzmy zwierzaka. Długość i szerokość przyszłej konstrukcji poznamy, mierząc pupila, który jest zwinięty w kłębek i dodając około 15–20. Z kolei wysokość budy określimy mierząc zwierzę, które znajduje się w pozycji siedzącej (oraz znowu dodając kilkanaście cm).

Natomiast otwór wejściowy powinien sięgać stojącemu psu do łopatek i być mniej więcej o ok. 5 cm szerszy od niego (aby buda nie była zbyt przewiewna). Wejście należy usytuować tak, by nie narażać psiaka na ciekawskie spojrzenia przechodniów czy właścicieli. Budę powinno się umieścić w miejscu, które jest osłonięte od wiatru (najlepiej w sąsiedztwie drzew, zapewniających w upalne dni przyjemny cień).

Można ją wykonać np. płyty drewnopodobnej lub z dobrze wysuszonego drewna, które jest materiałem ciepłym i na pewno bardzo przyjaznym dla czworonoga. Lepiej, by dach był spadzisty (woda będzie z niego łatwiej spływać) i otwierany (podobne rozwiązanie znacznie uprości sprzątanie legowiska). Możemy go pokryć papą albo trwałym gontem bitumicznym, ale nie powinniśmy używać w tym celu blachy, ponieważ zbyt łatwo się ona nagrzewa (a poza tym jej ostre krawędzie mogą skaleczyć zwierzaka). Budę dobrze jest też zabezpieczyć odpowiednim impregnatem.

Najczęściej spotyka się budy jednoizbowe, lecz jeśli chcemy, by psu było cieplej, to zdecydujmy się raczej na model z przedsionkiem. Psie domki mogą być wyposażone nie tylko w dodatkowy przedsionek, ale nawet zadaszony taras. Konstrukcję można także ocieplić, decydując się na docieplenie ścian bocznych i poszycia dachowego. Wnętrze budy wymośćmy np. miękkim kocem.

Jeśli nie jesteśmy zbyt dobrymi majsterkowiczami, to zawsze możemy kupić gotową budę w którymś z marketów budowlanych (domek dla małego psa to wydatek rzędu 200 zł, ale buda dla sporego zwierzęcia kosztuje już ok 500). Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, powinniśmy podejść do zadnia poważnie, wystrzegając się prowizorycznych rozwiązań – nasz pies będzie nam za to z pewnością wdzięczny.

Źródło zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/77278206@N02/8317372816/in/photostream/ by mattshomes

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.