Z drewnem można wyczyniać wiele rzeczy. Można je na przykład giąć, co mogłoby się wydawać nieprawdopodobne. Poniżej opiszę, w jaki sposób tego dokonać. Gięcie drewna jest o tyle specyficzną obróbką drewna, że element po obróbce zachowuje tę samą objętość. Inaczej jest w przypadku innych metod obróbki drewna.
Giąć drewno można na dwa sposoby – na zimno i na gorąco. Jeśli decydujemy się na to drugie, musimy wcześniej przeprowadzić obróbkę hydrotermiczną, która zmiękczy drewno, a co za tym idzie, będzie ono łatwiejsze do nadawania mu kształtów, będzie bardziej podatne.
To, na jaki sposób gięcia się zdecydujemy, zależy głównie od tego, jaki ma być promień wyginanej krzywizny, a także od tego, jak grube jest nasze drewno i z jakiego gatunku drzewa pochodzi. Jeśli nasz element jest bardzo mały, możemy stosować obie metody jednocześnie.
Drewno, które ma być przez nas zgięte, nie może mieć sęków, zgnilizn, skręconych włókien, ani żadnych innych uszkodzeń. Najbardziej nadaje się do gięcia drewno z klonu, buka, jesionu, orzecha, dębu, a także wiązu.
Na chłopski rozum, element, który poddamy gięciu, musi być dłuższy niż ten, który chcemy jako efekt końcowy. To, ile dłuższy, zależy od metody obróbki.
Gięcie na zimno ma dwa etapy. Pierwszy to gięcie, a drugi to klejenie. Obie czynności wykonujemy jednocześnie. Samo gięcie na zimno ma dwa sposoby. Pierwszy to nacinanie materiału i wyginanie go, a drugi to wginanie cienkich listewek lub okleiny na specjalnie przystosowanych do tego matrycach. Klejenie będzie niezbędne w obu przypadkach, bo utrwala ono kształt wygiętego drewna.
Jeśli mowa o gięciu na gorąco, będziemy potrzebować gorącą wodę lub parę, dzięki którym skutecznie zmiękczymy drewno. Gdy drewno wyschnie, powinniśmy uzyskać pożądany kształt. Niestety, gięcie na gorąco umożliwia utrwalenie mniejszych krzywizn, niż w przypadku gięcia na zimno.
Warzenie drewna następuje przy pomocy wody destylowanej, w szklanych naczyniach. Jest to efektywniejszy sposób parzenia, ponieważ nie powoduje odbarwień, które mogą wystąpić w przypadku gięcia na za pomocą wody. Temperatura pary powinna wynosić od 100 do 110 stopni Celsjusza. Wtedy drewno uplastycznia się.
Jak zrobic takie krzeslo? Jestem oczarowany – pieknie. Poprosze o jakies wskazowki…
Dziekuje
Amator
Serdecznie polecam książkę autorstwa Haliny Nowak, pod tytułem „Stolarstwo 2 – Technologia i materiałoznawstwo”. Znajdują się w niej szczegółowe opisy wszystkich możliwych sposobów obróbki drewna, w tym właśnie gięcia.
Pozdrawiam.
Czy obie opisane tutaj metody można stosować w przypadku gięcia sklejki?