Jeżeli z twojej drewnianej framugi lub komody dobiegają ciche odgłosy drapania lub stukania, to najprawdopodobniej masz problem ze szkodnikami grasującymi w twoim domu. Na najczęściej spitykanych należą: spuszczel pospolity, kołatek domowy, kołatek uparty, krokwiowiec piłkorożny, wyschlik brzebykorożny, tykotek pstry, wykarczak sosnowiec i stukacz świerkowiec. Ich larwy drożą w drewnie tunele, osłabiając ich nośność oraz szkodząc estetyce.
Najbardziej niebezpiecznym jest spuszczel pospolity – chrząszcz występujący na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Lubi umiarkowanie ciepłe środowisko, preferuje suche, martwe drewno z drzew iglastych. Zasiedla więźby dachów, podłogi drewniane, meble oraz inne elementy wykonane z drewna. Potrafi żerować w jednym miejscu prze kilka pokoleń – szczególnie intensywnie w ciepłe lipcowe dni. Jego obecność możemy poznać po żywych lub martwych owadach u wylotów tuneli, które drążą w drewnie a także po drobnych trocinach.
Wytępienie tego szkodnika wymaga ingerencji chemicznej poprzez takie zabiegi jak: iniekcje, malowania, opryski i fumigacje. Czynności te lepiej pozostawić firmom specjalizującym się w zwalczaniu szkodników, ponieważ nieumiejętne stosowanie środków chemicznych, które nie są obojętne dla człowieka może skończyć się zatruciem.
Kołatek domowy to także chrząszcz, ale woli chłodniejsze i wilgotne środowisko, dlatego częściej można go spotkać w podłogach, w piwnicach. Jego białe, wygięte larwy żerują od kwietnia do sierpnia, zarówno w zdrowym jak i w martwym drewnie drzew liściastych i iglastych: sosny, dębu, jesionu, świerka, jodły, brzozy i buka. Z otworów wydrążonych przez kołatka wysypuje się mączka drzewna. Można go poznać po charakterystycznym stukaniu, od którego wzięła się jego nazwa. Najskuteczniejszym sposobem jest fuminacja, czyli gazowanie. Kiedy nie można jej zastosować, zaleca się nawiercenie np. belki i zaaplikowanie specjalnego preparatu. Po zabiegu koniecznie trzeba wywietrzyć pomieszczenie. Małe przedmioty należy zanurzyć w odpowiednich środkach do zwalczania insektów.
Bardzo istotna jest profilaktyka. Jeżeli nie damy kornikom możliwości rozwoju, to nie będziemy później mieli uciążliwego problemu. Korniki bardzo lubią mokre drewno, dlatego nie przechowuj w domu wilgotnego drewna do opalania np. w kominku. Zadbaj także o to, aby w piwnicy i na strychu nie przeciekała woda z rur czy z rynny. Można także zastosować specjalne impregnaty do drewna, które nie są szkodliwe dla zdrowia.
Witam!
Jak to świństwo zatruć w krokwiach, które są zabudowane regipsami?