content top
Drabiny, schody, liny – nietypowe sposoby wchodzenia na strych

Drabiny, schody, liny – nietypowe sposoby wchodzenia na strych

Wspinaczka leży w naszych genach – co prawda to droga z drzewa na ziemię pchnęła nasz gatunek na nowe tory, ale do dziś ludzi konstruują budynki pnące się do nieba. Co prawda szansa posiadania własnego drapacza chmur zdaje się nikła, ale jeśli nasz dom posiada przynajmniej jedno piętro, będziemy musieli zadbać o sposób wdrapania się właśnie tam.

Wśród pomysłów na stworzenie drogi na szczyt nie brakuje naprawdę wyjątkowych i unikatowych, przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Spiralne schody

Pomysł nie tylko ciekawy, ale i funkcjonalny. Schody zakręcone w okrąg zajmują mniej miejsca od prostych, wyglądają też bardzo efektownie. Pamiętajmy jednak, że nie należą do najłatwiejszych do pokonania, dlatego musza być zaopatrzone w poręcz lub balustradę. Najciekawiej będzie prezentować się forma łącząca drewno z metalem, znaleźć można także kamienne lub szklane. Te ostatnie w wersji kolorowej dostarczają ciekawych efektów świetlnych, zwłaszcza jeśli sąsiadują z oknem.

Drabinki

Zdecydowanie opcja dla lubiących zabawę, raczej nie dla mających problem z poruszaniem się. Możemy wyróżniać zamontowane na stałe oraz ruchome, te drugie, znane z amerykańskich filmów, wyciągają się w dół wraz z uchylną klapą. Przy ich wyborze musimy tylko pamiętać o odpowiedniej konserwacji mechanizmu. Jeżeli czujemy się na siłach, możemy także wspinać się po drabince sznurowej, dla dzieci będzie to sporą frajdą. Pamiętajmy, że po drabinie znacznie trudniej znieść ciężkie pakunki, przyda się więc ona w przypadku mniejszych strychów.

Liny

Sposób dla nie bojących wyzwań, zaopatrzona w supły lina sprawi, że każda wycieczka na strych będzie ćwiczeniem. Tanie i poprawiające kondycję rozwiązanie, raczej nie dla rodzin

schodzenie

Winda

Tak, jeśli nie mamy ochoty lub możliwości, by pokonywać schody, możemy zdać się na siłę hydrauliczną. Na rynku znajdziemy oferty prywatnych firm, które specjalizują się domowych windach. Nie jest to sprawa tania, jednak dla niektórych (osoby starsze, mające kłopoty z poruszaniem się) będzie jedynym sposobem na swobodne dostanie się na wyższe piętra.

Sposoby na schodzenie

Grawitacja działa na korzyść fanów zabawy, ponieważ nie brakuje ciekawych sposobów na opadanie. Dla młodszych i starszych fanów, istnieje możliwość (w końcu) zamontowania w domu słupa jak na strażackiej stacji, który uczyni każde zejście piętra prawdziwą przygodą. Pamiętajmy o bezpieczeństwie, ponieważ nie jest to zabawa dla nieprzygotowanych. W równie luźnym stylu jesteśmy w stanie pokonać piętro za pomocą zjeżdżalni, których wersje domowe zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością. Plastikowe, metalowe czy drewniane, będą świetnym wyborem dla mało formalnego domu.

Strych może być ciekawym miejscem nie tylko ze względu na sposób wchodzenia, ale także zawartość. O ciekawych przedmiotach na nich znajdowanych przeczytaj tutaj.

Źródło zdjęć: http://www.tuiwoa.com/

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.