content top
Drzwi drewniane – zalety i wady

Drzwi drewniane – zalety i wady

Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy budowie domów, mebli, dekoracji, akcesoriów itd. Do najbardziej znanych produktów, które powstają z drewna są drzwi. Jakie są ich zalety i wady?

Zalety drewnianych drzwi

Prostota
Drewniane drzwi charakteryzują się głównie prostotą. Można co prawda ozdobić je w różny sposób, jednak piękno drzwi tkwi w ich prostocie.

Naturalne i ekologiczne
Drzwi wykonanego z tego materiału, które są w 100% nieszkodliwe dla człowieka. Nie ma zatem obawy o zdrowie.

Klimat domku górskiego
Drewniane drzwi idealnie wpasują się w klimat domu o drewnianym wnętrzu lub drewnianym wykończeniu.  Jest to charakterystyczne dla domków turystycznych lub górskich. Jeśli jesteśmy właścicielami takich domków, warto wyposażyć je właśnie w drewniane drzwi.

Kolorystyka
Kolorystyka odmian drewna jest imponująca. Barwa drzwi może być tym samym naprawdę zachwycająca. Od jasnego brązu, poprzez średni, aż do ciemnego, prawie czarnego brązu.
 
Łatwa obróbka i montaż
Drewno ze względu na swoje właściwości jest łatwe w obróbce i montażu.

Dobry izolator termiczny
Drewno jest także dobrym materiałem termicznym. Takie drzwi zatem nie będą przepuszczać ciepła ani zimna. W zimowe dni jest to jedno z lepszych rozwiązań, które można zastosować w każdym domu.

Izolacja akustyczna
Oprócz wyżej wspomnianej izolacji termicznej, drewno to także materiał, który jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym. Mając takie drzwi, hałas będzie dużo niższy.

Trwałość
Trwałość drewna to zarówno wytrzymałość oraz odporność na wszelkiego uderzenia.

Wady drewnianych drzwi

Waga
Waga drewnianych drzwi sięga często ponad 100 kg. Jednak odpowiednio zamontowane nikomu nie zrobią krzywdy.

Cena
Cena takich drzwi jest z natury wyższa niż drzwi wykonanych z innych materiałów.

Specjalistyczne traktowanie i malowanie
Drewno,  jako wyjątkowy materiał, wymaga odpowiedniego traktowania. Niedbałość o ten materiał, może spowodować pojawienie się pleśni lub infekcji. W tym celu trzeba umieć używać specjalnych impregnatów do drewna.

Przystosowanie do warunków
Drewno nie jest także największym przyjacielem wilgoci oraz suchości powietrza. Oba te czynniki negatywnie wpływają na materiał z jakiego są wykonane, powodując wypaczenie oraz powstawanie szczelin.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.