content top
Drzwi przesuwne – ciekawa alternatywa

Drzwi przesuwne – ciekawa alternatywa

Drzwi przesuwne poleca się zarówno do małych pomieszczeń, w których zależy nam na oszczędności miejsca, jak i do dużych, w których mogą być ciekawy elementem wnętrza.

Drzwi przesuwne nie są jednak dobrym rozwiązaniem w każdym przypadku, dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć decyzję o ich kupnie i montażu. Drzwi takiego rodzaju, jak sama nazwa wskazuje, poruszają się wzdłuż linii ściany. Możemy zdecydować się na jeden z dwóch wariantów montażu – na prowadnicy lub w specjalnej w kasecie w ścianie. Drzwi zamontowane na prowadnicy są widoczne i otwierają się na ścianę. Prowadnicę możemy zamontować nad otworem drzwiowym lub na suficie. Takie rozwiązanie jest bardzo tanie i praktyczne. Minusy? Trzeba pamiętać, że drzwi przesuwne z jednej strony pozostają widoczne. Potrzebują także przestrzeni, dlatego na całej długości prowadnicy nie możemy stawiać żadnych mebli.

Drugim rozwiązaniem są drzwi przesuwne kasetowe. Ich główną zaletą jest to, że po otwarciu chowają się ścianie i pozostają niewidoczne. Na takie drzwi musimy zdecydować się już na etapie budowy, bowiem wymagają zostawienia w ścianach specjalnych rozmiarów wnęk, w których będzie można zamontować prowadnice.

Drzwi przesuwne, podobnie jak te tradycyjne, mają różne wymiary. Szerokość skrzydła może wynosić od 60 – 150 centymetrów. Drzwi mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Drzwi jedno skrzydłowe rozsuwają się na jedną stronę ściany, natomiast dwuskrzydłowe mogą się rozsuwać w dwie strony lub w jedną (po zamontowaniu szyny dwutorowej).

drzwi

Takiego rodzaju drzwi są dobrym rozwiązaniem gdy chcemy oddzielić kuchnię od salonu, gabinet od sypialni czy po prostu dwa pokoje, które w zależności od potrze możemy dzielić lub łączyć w jedną całość. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach w których zależy nam na przestrzeni – w garderobach, spiżarkach i schowkach.  Na ich korzyść przemawia stosunkowo niska cena, łatwość montażu i funkcjonalność. Niestety trzeba się liczyć z tym, że drzwi przesuwne słabo tłumią hałas.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.