content top
Impregnacja drewna

Impregnacja drewna

Zrobienie drewnianego stolika, złożenie mebli czy montaż drewnianych schodów to jeszcze nie wszystko. Każdy drewniany element znajdujący się w domu i w ogrodzie powinien być odpowiednio zabezpieczony. Co należy wiedzieć o impregnacji, zanim się do niej przystąpi?

 

Przede wszystkim impregnaty dzielą się na te do konserwacji przedmiotów znajdujących się wewnątrz budynków, oraz na te, których używa się do drewna narażonego na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, zmiany temperatur itp. Zanim wybierzemy konkretny preparat, należy zdać sobie pytanie: przed czym ma on chronić? Przed wilgocią, szkodnikami, czy przed ogniem?

Impregnaty solne stanowią doskonałą ochronę drewna przed grzybami i owadami. Przeważnie mają postać proszku. Aby wniknęły głęboko, powinno się używać do ich aplikacji komór próżniowo-ciśnieniowych. Niestety, tego rodzaju impregnaty nie chronią przed szkodliwym działaniem wilgoci. Dlatego czasami lepiej wybrać preparaty wodorozcieńczalne, które zabezpieczają drewniane elementy nie tylko przed szkodnikami, ale także prze wilgocią. Można je stosować na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Nakłada się je pędzlem lub pistoletem natryskowym. Można najpierw zastosować impregnat solny a potem impregnat wodorozcieńczalny.

Jeśli chcemy zmienić kolor drewna, to stosujemy impregnaty barwiące. Przeznaczone są do stosowania w domu i w ogrodzie. Zawierają nie tylko barwniki, ale także środki chemiczne chroniące drewno przed zagrzybieniem i atakiem owadów. Niektóre impregnaty mogą podnosić włókna, więc nadają się tylko do powierzchni bardzo dobrze oszlifowanych. Jeśli stosujemy je na zewnątrz budynku, to drewno należy jeszcze pokryć lakierem lub lakierobejcą. W przypadku bejcy należy pamiętać, że każda warstwa przyciemnia drewno.

Nie każdy musi mieć doświadczenie w metodach konserwacji drewna, dlatego czasem warto zapytać o poradę specjalistów. Kupując impregnat, warto spytać o radę sprzedawcę, który powinien być ekspertem w swojej dziedzinie. Jeśli nie ufamy sprzedawcom, można skorzystać z wskazówek znalezionych w internecie, na przykład na forum majsterkowanie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.