content top
Jak bielić drewno

Jak bielić drewno

Drewno można malować na różne kolory. Jedną z najbardziej popularnych barw używanych do odmienienia starych mebli czy nadaniu charakteru nowym jest biel.

Biel jest ponadczasowa. Świetnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu angielskim i skandynawskim. Dobrze sprawi się w małych pomieszczeniach, które powiększy optycznie. Może też, razem z różami i turkusami, zostać wykorzystana do uzyskania stylu romantycznego i być ciekawym pomysłem na aranżację pokoju dziecięcego.

Bielenie drewna jest zabiegiem prostym, a efekt może być niesamowity. Nieważne czy drewno jest stare czy świeże. Nieważne czy zamierza się bielić deski surowe czy wcześniej lakierowane lub malowane. Do każdego rodzaju drewna przyda się papier ścierny, którym należy je przetrzeć. Ten zabieg wygładzi drewno i uwidoczni słoje. Gdy drewno było wcześniej lakierowane, papier ścierny pozwoli pozbyć się warstwy lakieru. Do bielenia można użyć białej farby akrylowej lub bejcy, ale lepszy będzie specjalny wosk do bielenia drewna. Wosk można nakładać za pomocą bawełnianej szmatki lub myjki do mycia naczyń. Jedną szmatkę zanurzamy w wodzie, wyciskamy i zwilżamy powierzchnię drewna. Drugą szmatkę maczamy w wosku i okrężnymi ruchami nakładamy go na drewno. Do wszelkich kącików i miejsc, z którymi nie poradzi sobie szmatka, można użyć pędzelka. Zostawiamy wosk do wyschnięcia na kilka godzin lub do następnego dnia. Jeśli zależy nam na bardzo białym meblu, nakładamy kolejną warstwę wosku. Każdą kolejną warstwę nakładamy zawsze dopiero wtedy, gdy poprzednia porządnie wyschnie. Bielone drewno można zabezpieczyć lakierem.

Już jedna warstwa wosku do bielenia sprawia, że drewno jest dość białe. Jeśli chcemy uzyskać tylko efekt lekkiego przybielenia, możemy potraktować drewno dodatkowo woskiem bezbarwnym. Wtedy nie trzeba czekać aż wosk biały dobrze wyschnie. Można to zrobić, gdy jest jeszcze trochę wilgotny. Należy postępować tak samo jak w przypadku bielenia drewna, ale na końcu trzeba nałożyć wosk bezbarwny za pomocą szmatki i okrężnymi ruchami zetrzeć trochę wosku białego. Na końcu całość należy przetrzeć suchą szmatką.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.