content top
Jak dbać o panele podłogowe?

Jak dbać o panele podłogowe?

Panele podłogowe to najczęściej wybierany rodzaj podłóg do mieszkań. Są wygodne w utrzymaniu, a przy tym ładnie się prezentują. Warto jednak zapoznać się z kilkoma radami dotyczącymi odpowiedniej pielęgnacji, by zbyt szybko nie uległy zniszczeniu.

Niektórzy uważają, ze panele najlepiej czyści się za pomocą czystej wody i zwykłego mopa. Jednak warto zaopatrzyć się także w zestaw specjalnych środków pielęgnacyjnych, które mają także działanie antystatyczne, czyli kurz będzie wolniej osiadał, a powierzchnia paneli nie będzie się elektryzować.

Panele warto myć środkiem nabłyszczającym, który nada drewnu panelowemu bardziej intensywny kolor. Z doświadczenia wiem, ze najwięcej czasu wymaga pielęgnacja paneli wykończonych olejem lub woskiem. Dlaczego? Bo co jakiś czas wymagają ponownego woskowania. Ma to też swoje zalety. Po kolejnym zabiegu woskowania powierzchnia paneli jest mocniejsza i bardziej odporna na brud.

Więcej zachodu jest z panelami drewnianymi, które niekiedy także wymagają ponownego cyklinowania. Polega ono na starciu warstwy lakieru i zastąpieniu jej nową warstwą oleju lub wosku. Niestety jeśli posiadamy panele laminowane, to w żaden sposób nie da się ich odnowić. Możemy je tylko wymienić na nowe.

mieszkanie

Dobrze jest też wprowadzić pewną zasadę, która będzie obowiązywała wszystkich domowników. Nie wolno chodzić w butach po panelach. Buty, które mają twardą podeszwę niszczą delikatną powierzchnię paneli. Podobnie rzecz ma się z kapciami, które mają gumową podeszwę, która pozostawia czarne rysy na panelach. Pod meble warto podłożyć filcowe podkładki, dzięki którym unikniemy zarysowań w czasie ewentualnego przesuwania mebli.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.