content top
Jak dobrać blat do drewnianych mebli kuchennych?

Jak dobrać blat do drewnianych mebli kuchennych?

Odpowiednie meble kuchenne to nie tylko wybór szafek, ich frontów i materiału, ale i dodatkowe elementy jak np. blaty. To ona są praktycznie najważniejsze, ponieważ to na nich przygotowujemy posiłki i często to one stanowią element ozdoby naszej kuchni.

Blaty nie mogą być zatem wykonane z niepraktycznych materiałów, czy też z materiałów słabej jakości. Jak dobrać blaty do całości wystroju kuchni? Skąd wiedzieć, czym się kierować przy ich wyborze?

Chyba najtrudniejszym elementem dopasowania do blatu jest zlewozmywak. Należy wiedzieć, że dobrze dobrany nie powinien wystawać poza niego z żadnej strony, dodatkowo musi być także specjalnie uszczelniony, tak by woda nie dostawała się pod zlew lub obok niego.

blaty kuchenne

Jeśli chodzi o kolory blatów to tutaj jest duża dowolność. Jak go dobrać by pasował do reszty? Bardzo prosto. Wystarczy zastanowić się nad tym jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli wolimy, aby blat był widoczny, w znaczący sposób odróżniał się od reszty mebli kuchennych – koniecznie zamontujmy go w kontrastowym kolorze np. przy białych meblach – ciemny blat. Aby nie spowodować zbyt dużego rozrzutu kolorów możemy np. blat dopasować do koloru podłogi. Wtedy uzyskamy pewien harmonijny wzór.

Faktura blatu również jest dowolna. Blat może być błyszczący, matowy, z mieniącymi się drobinkami. Wszystko w zależności od pomysłu i wymagań urządzającego. Matowe blaty dobrze wyglądają na tle błyszczących mebli i odwrotnie. Matowe fronty szafek dobrze jest łączyć z błyszczącymi blatami.

blaty w kuchni

Ogromną uwagę należy zwrócić na blaty podczas ich montażu. Szczególnie ważne są wszystkie łączenia i elementy, w których znajduje się silikon. Nie powinno być żadnych przerw, otworów w których mogłoby się w przyszłości gromadzić jedzenie. Może to sprawić wiele kłopotów w utrzymaniu w przyszłości porządku.

Często stosowanymi są blaty laminowane. Nie są drogie, a przy tym trwałe i odporne na zabrudzenia. Można je dostać zarówno w różnych kolorach i stopniach połysku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.