content top
Jak położyć panele podłogowe?

Jak położyć panele podłogowe?

Kupując panele podłogowe mamy przede wszystkim na uwadze fakt, że nasza podłoga będzie równa, a swoim kolorem będzie przypominać naturalne drewno. Pomimo tego, że ułożenie paneli nie jest niczym trudnym, to jednak tylko niewiele osób wie, jak należy w prawidłowy sposób ułożyć panele tak, aby nie powstawały między nimi żadne niewielkie szczeliny.

 

Układając panele podłogowe należy pamiętać o tym, że ważne są zarówno same panele, jak i przygotowanie odpowiedniej izolacji. To niezwykle ważny szczegół, do którego niestety bardzo często nie przywiązuje się odpowiednio dużo uwagi. W efekcie, źle dobrana pianka izolacyjna, niezbyt równa posadzka sprawiają, że nawet najlepszej jakości panele podłogowe nie leżą tak jak powinny. Co to znaczy? Otóż, zaczynają się wyprężać już po kilku tygodniach od położenia, albo też w skrajnych przypadkach po kilku dniach. Dlatego też, jeśli chcemy położyć panele podłogowe musi w pierwszej kolejności zadbać o to, aby nasza posadzka była idealnie równa.

 

Możemy w tym celu wykorzystać zwykłą piankę izolacyjną, ale jeśli nierówności są bardzo duże warto wykorzystać tak zwaną wylewkę samopoziomującą. Dzięki niej będziemy mogli bez trudu wyrównać nawet bardzo nierówną posadzkę. Decydując się na takie rozwiązanie możemy zdecydować się na cieńszą warstwę pianki izolacyjnej. Pamiętajmy jednak o tym, aby pianka także była bardzo równo ułożona. Dopiero teraz możemy przystąpić do układania paneli. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to zajęcie, które wymaga przede wszystkim czasu, a pośpiech nie jest wskazany.

 

Układając panele podłogowe należy zwrócić uwagę na prawidłowy sposób ich łączenia. Każdy panel ma specjalny rowek, tak zwane pióra, w które musi idealnie wejść kolejny panel. Co ważne wsuwanie poszczególnych paneli nie może być na siłę, tylko musi się odbywać bardzo delikatnie. Próbując na siłę wsunąć poszczególne elementy możemy doprowadzić do ich uszkodzenia, a tym samym panele nie będą dobrze do siebie przylegać. Zanim położy się kolejny panel należy zwrócić uwagę na to, czy poprzedni jest dobrze osadzony, czy został zachowany poziom, czy pianka nie uległa zagnieceniu, a tym samym czy panel nie będzie się wybrzuszał. Ważne jest także to, aby zwracać uwagę czy pomiędzy położonymi już panelami nie tworzą się szczeliny, a jeśli tak to należy jeszcze bardziej dosunąć do siebie poszczególne panele. Dzięki tym prostym zasadom położenie równych paneli nie jest żadnym problemem.

 

Artykuł napisany dzięki Castorama.pl

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.