content top
Jak urządzić ogród?

Jak urządzić ogród?

Jesteś właścicielem małego ogrodu i nie wiesz jak go urządzić? Nawet jeśli mała przestrzeń wydaje ci się trudna do zagospodarowania, kilka praktycznych porad z pewnością się przyda. Każdego przecież ucieszy pięknie urządzony, przemyślany ogródek.

Przy aranżacji małego ogrodu najważniejsze jest zachowanie umiaru. Warto więc dokładnie przemyśleć jakie funkcje miejsce to ma dla nas spełniać, na posadzeniu jakich roślin najbardziej nam zależy oraz jakie elementy i dekoracje architektoniczne mogą nadać naszemu ogródkowi niepowtarzalnego charakteru. Pamiętajmy, że zachwycający efekt często uzyskuje się najprostszymi sposobami.

W ogrodzie, nawet najmniejszym warto wytyczyć kilka stref, które będą spełniały określone funkcje. Zastanówmy się więc, w którym miejscu chcielibyśmy się relaksować, gdzie warto posadzić większe rośliny, by na przykład odgrodzić się od sąsiadów lub w którym miejscu nasze ulubione kwiaty będą wyglądały zachwycająco. Jeśli chcemy optycznie powiększyć ogród, oraz nadać mu przestronności warto zastanowić się nad zastosowaniem podwyższenia wokół  trawnika i obsadzeniem go piętrowo roślinami. Poszczególne kwiaty, zostaną lepiej wyeksponowane, dając wrażenie obfitości, przy jednoczesnej oszczędności miejsca. Wrażenie większej przestrzeni uzyskamy również przez zastąpienie trawnika jasną żwirową nawierzchnią.

Ogród nabierze charakteru przy zastosowaniu poszczególnych elementów małej architektury, warto więc  w nią zainwestować. Pożądany kształt trawników uzyskamy poprzez zastosowanie obrzeży trawnikowych i palisad. Zwłaszcza te ostatnie to ciekawe rozwiązanie – znajdą one zastosowanie przy budowie skalniaków i efektownego oddzielenia rabat kwiatowych od pozostałej części ogrodu. Palisady są więc estetycznym, a także tanim elementem dekoracyjno-konstrukcyjnym naszych ogrodów.

Nie zapomnijmy o właściwych meblach ogrodowych. Nawet jeśli nasza przestrzeń jest mała, z pewnością znajdziemy miejsce na wygodny leżak lub efektowny stoliczek i parę krzeseł. Również meble ogrodowe mogą stać się elementem dekoracyjnym, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się zamontować do nich finezyjne doniczki.

Do małego ogrodu warto wybrać rośliny o dekoracyjnych liściach, które są atrakcyjne przez cały sezon. Zastanówmy się również nad kompozycją kolorystyczną wszystkich kwiatów. Zbyt dużo niewspółgrających ze sobą sprawi wrażenie chaosu i paradoksalnie mniejszej przestrzeni. Najlepsze produkty z castorama.pl.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.