content top
Jak zbudować szafę?

Jak zbudować szafę?

Tak, jak wcześniej wspomniałam, budowanie szafy to bardzo wdzięczne zajęcie i może dać niemałą satysfakcję. A można to zrobić samemu, i przy okazji zaoszczędzić. Wystarczy pomoc jeszcze jeden osoby – żony, męża, kogokolwiek. Zabierając się do tej czynności, musimy zdać sobie sprawę z tego, jak odpowiedzialne jest to zajęcie, mimo że jest to też świetna zabawa.

Przygotowania należy rozpocząć od zdecydowania, jaką szafę będziemy budować. Czy będzie to typowa szafa, czy może szafa wewnętrzna – wnękowa. Od podjęcia tej decyzji zależy to, jakie materiały będą nam potrzebne. Jeśli zdecydujemy się na budowanie typowej szafy, problem jest mniejszy, ponieważ możemy ją postawić gdziekolwiek chcemy i nie musimy dostosowywać ścian. Jeśli jednakże postanowimy zrobić szafę wnękową, musimy dostosować ścianę, w którą będzie wbudowana, ponieważ musi być równa. A niestety, dzisiejsze budownictwo mieszkaniowe pozostawia wiele do życzenia i ściany oraz podłoga bardzo rzadko są równe. Na krzywej nawierzchni niestety szafy nie zbudujemy.

Następnie udajemy się do sklepu i kupujemy materiały. Kupujemy płyty meblowe, czyli płyty pilśniowe na „plecy” szafy, płyty na ściany i półki (najlepsze będą 18 mm), a także inne akcesoria, takie jak drzwi, nogi szafy, zawiasy, klamki, śrubki, drążki, bejcę. Niezbędne też będą nam narzędzia – wiertarka, młotek wzornik, statyw do wiertarki, który ułatwi ustawienie kąta prostego. Ma się to jednak często w domu, więc to nie powinien być dodatkowy wydatek.  To, co musimy nabyć, najlepiej kupić w dużych sklepach z materiałami budowlanymi, ponieważ mają tam często najbardziej atrakcyjne ceny. Gdy już je nabędziemy, możemy spokojnie zabierać się do pracy.

Gdy już rozpoczniemy budowę, warto przemyśleć akcesoria, które będą się w niej znajdować. Można je zamontować jeszcze przed finalnym dokończeniem szafy. Plecy jednak montujemy na końcu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie co najmniej jednej półki na stałe. Będzie ona bowiem wspierać całą konstrukcję szafy, dzięki czemu zwiększy się jej solidność. Na końcu montujemy drzwi.

Gdy nasza szafa będzie już stała, możemy zacząć urządzanie jej. Najlepiej, oczywiście, przemyśleć to na początku. Trzeba konkretnie rozplanować ilość półek, szuflad, a także drążków na wieszaki. Praktycznym rozwiązaniem jest również zamontowanie specjalnej półki na buty. To, w jaki sposób to rozplanujemy, zależy od pojemności szafy.

Gdy już to zrobimy, nasza szafa jest gotowa i czeka tylko na zagospodarowanie.

 

2 komentarze to “Jak zbudować szafę?”

  1. Jan pisze:

    Pisze się „kąta prostego” a nie „konta” 🙁

  2. Andrzej pisze:

    Jak łączyć elementy pionowe z poziomymi – konfirmaty, narożniki meblowe, kołki?
    Na zdjęciu jest szafa, w której schodzą się półki na jednym poziomie. Jednocześnie nie widzę narożników podtrzymujących. Jak najlepiej uzyskać taki efekt?

    Pozdrawiam
    Andrzej

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.