content top

Jakie wybrać deski na taras?

Wymarzył nam się taras, taras drewniany, tradycyjny. Aby go wybudować musimy wybrać odpowiedni materiał. Wiemy że ma to być drewno, ale jakie?

Z pewnością priorytetem dla nas będzie nie tylko to, aby taras prezentował się dobrze, ale również aby jego podłoże, jak i inne elementy konstrukcji były trwałe. Tym bardziej, że będą one narażone na codzienne zmaganie się z przeróżnymi warunkami atmosferycznymi.

Tak więc deski, które wybierzemy do wyłożenia podestu tarasu muszą być odporne na wilgoć, bezpośrednie działanie wody, a także na silne słońce i mróz.

Naturalne drewno nie należy do materiałów szczególnie wytrzymałych, dlatego też jeżeli zdecydujemy się na tego typu taras, absolutnie nie możemy zapominać o odpowiedniej impregnacji i systematycznej pielęgnacji desek. Wybrać należy tu z pewnością gatunki twardego drewna, czyli buku lub dębu, Materiał ten jest droższy niż drewno sosnowe czy z modrzewia, jednak z pewnością o wiele lepiej sprawdzi się dla takiego właśnie zastosowania.

Deski tarasowe powinny być ryflowane. To znaczy że muszą znajdować się w nich specjalnie wyżłobione rowki, którymi odprowadzana będzie woda. Najlepiej jeżeli deski ryflowane są dwustronnie, to pomoże również lepiej odprowadzać wilgoć.

Wśród nadających się na taras gatunków drewna, mamy również te egzotyczne. Oczywiście są one odpowiednio droższe, jednak warto się zainteresować również ich ofertą. Drewno egzotyczne ma ten podstawowy plus, że jest przyzwyczajone do ekstremalnie obfitych opadów lub wysokich temperatur.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.