content top
Klasyczne domy – drewno jako podstawowy budulec

Klasyczne domy – drewno jako podstawowy budulec

impregnaty do drewnaWiele firm oferuje swoje usługi w zakresie budowy domów z drewna, każda z nich deklaruje rzetelną pracę oraz doświadczenie w budowaniu takich domów w krajach skandynawskich. Spora liczba firm oferuje budowę drewnianych na terenie Niemiec, gdzie drewno jest teraz bardzo modne i jednocześnie docenione, ze względu na swoje właściwości. Zalet drewna jest wiele, posiada ono przede wszystkim doskonałe parametry cieplne ponadto jest łatwo dostępne i nieskomplikowane w obróbce.

Domy drewniane stawiane są z wykorzystaniem odpowiedniej techniki. Unika się podczas stawiania takiego budynku prac, które wymagałyby zastosowania betonu czy murowania. Dzięki temu, że domy z drewna mają lekka konstrukcję można stosować fundamenty w wersji oszczędnej. Całoroczne domy z drewna w Polsce powstają z użyciem różnych typów technologii oraz rozwiązań. Najczęstszym rozwiązaniem jakie stosują ekipy budowlane jest lekki szkielet konstrukcji lub też wykorzystanie bali. Domy z bali stawiane są nierzadko jako całe kompleksy, osiedla, o wysokim standardzie wykonania. Największa liczba ofert dotyczy głównie budowania właśnie pod klucz. Jeśli inwestor marzy, aby dom drewniany stanął na jego działce, powinien wcześniej sprawdzić wykonawcę pod względem rzetelności, poprzednich wykonanych domów, terminowości czy solidności.

Domy drewniane są trwałe pod warunkiem, że do ich budowy wykorzysta się drewno najwyższej jakości, poddane prawidłowej obróbce. Najistotniejszą kwestią wydaje się być tutaj ochrona przed zawilgoceniem. Dodatkowo wszystkie elementy, które będą wchodzić w skład domu drewnianego muszą być zabezpieczone dobrymi impregnatami do drewna i uodpornione na działanie owadów i grzybów. Domy z drewna powstają na bazie gotowych projektów, które znajdują się w katalogach. Nie oznacza to jednak, że projekt indywidualny nie zostanie zaakceptowany. Firmy te współpracują bowiem z pracowniami architektonicznymi i dostosowują się do propozycji. Zakres prac, jakie firma wykona podczas budowy jest różny. Część z nich skupia się tylko na wykonaniu podstawowych elementów konstrukcji szkieletowej. Inni dodatkowo oferują również montaż tychże elementów wraz ze stolarką i ułożeniem tymczasowego pokrycia dachowego. Część z firm oferuje także prace wykończeniowe związane z ociepleniem budynku, wykończeniem ścian wewnętrznych itp. Jednak najwięcej z nich wybuduje domy pod klucz.

Dostępne rozwiązania w zakresie budowy z drewna nie są stosowane w Polsce we wszystkich możliwych wariantach. Najpopularniejsze opcje to dom szkieletowy, dom wykonany z półfabrykatów oraz dom z bali. Dla wielu miłośników naturalnych rozwiązań, dom z bali jest rozwiązaniem wymarzonym. Przedsięwzięcie wymaga jednak sporego nakładu finansowego jak i czasu. Wybranie dobrej ekipy, która będzie zajmować się budową domu również powinno być przemyślane. Jeśli inwestor zdecyduje się na dom całoroczny, to czas powstawania budynku nie jest długi, jednak jest uzależniony od dostępności drewna, z którego najczęściej tworzy się takie budowle. Najczęściej wykorzystywanym typem drewna jest świerk lub sosna, rzadziej jodła czy modrzew.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.