Lutownica to niezbędne narzędzie dla każdego majsterkowicza. Nieważne czy chcemy tylko połączyć przewody, wymienić spalony rezystor, czy własnoręcznie zmontować jakiś układ, dobra lutownica to podstawa. W zależności jednak od przeznaczenia, będziemy potrzebować innej lutownicy. Jaką lutownicę wybrać?
Nazwa lutownicy transformatorowej pochodzi, jak się nietrudno domyślić, od transformatora, który przemienia prąd sieciowy w prąd o wysokim natężeniu, który przepływając przez zagięty drut, stanowiący grot lutownicy, nagrzewa do wysokiej temperatury. Zaletą takiej lutownicy jest szybkość rozgrzania grotu – nawet do wysokich temperatur. By jednak kontrolować temperaturę grotu należy posiadać dużą wprawę. Zbyt mocno nagrzany grot może spowodować bowiem szybkie przepalenie czułych na temperaturę elementów elektronicznych. Lutownica transformatorowa świetnie nadaje się do lutowania dużych przewodów, trudno zaś i bardzo trudno lutuje się drobne elementy dyskretne, gdzie wymagany jest bardzo drobne spoiwo lutownicze. Lutownice transformatorowe są też dosyć ciężkie i często nieporęczne.
Najpopularniejszym rodzajem lutownic są lutownice oporowe (grzałkowe) – kolbowe. Są tanie i uniwersalne. Najlepiej nadają się do drobnych, mało wymagających napraw. Ich działanie opiera się na działaniu grzałki oporowej, która w trakcie przepływania przez nią prądu, nagrzewa się. Nagrzewanie to, w przeciwieństwie do lutownicy transformatorowej następuję wolno i stopniowo. Wadą najprostszych lutownic oporowych jest brak regulacji temperatury pracy, czego skutki już zostały przedstawione. Zaletą jest lekkość kolby, a także wyprofilowany, ostry, a przy tym wymienny, grot, który jest o wiele bardziej precyzyjny. Kolby oporowe są stosowane także w o wiele bardziej profesjonalnych stacjach lutowniczych, w których dowolnie możemy kształtować temperaturę.
Oczywiście, nie są to wszystkie odmiany lutownic, bo spotkamy i lutownice Hot-Air, lutownice gazowe czy lutownice laserowe, ale są to urządzenia drogie przeznaczone do specjalistycznych prac lutowniczych. Nam przeto zależy na prostej, acz praktycznej lutownicy.
Kupując lutownicę, nie zapominajmy o dodatkach, które bardzo mocno wpływają na jakość naszych lutów, a często są one wręcz niezbędne przy lutowaniu. Mowa tu o podstawce pod lutownicę kolbową, gąbce do oczyszczania grotu, topniku, odsysaczu do cyny (potrzebnym przy demontażu elementów) i oczywiście cynie.
Leave a Reply