content top
Malowanie drewna

Malowanie drewna

Wygląd surowego drewna jest bardzo imponujący. Jeśli będzie ono dobrze oszlifowane, może pozostać takie bez dalszej obróbki, bo będzie dobrze wyglądało. Czasem jednak, jeśli nie będziemy zadowoleni z takiego stanu rzeczy, dobrze jest się zastanowić nad lakierowaniem, malowaniem, czy bejcowaniem. Do podstaw należy chociaż polakierowanie mebli z drewna, chociażby dla celów bezpieczeństwa, aby uniknąć drzazg. Jeśli jednak mamy inną wizję i chcemy meble pomalować lub bejcować, możemy to zrobić i od razu zmieni się wygląd mebli.

Mamy do wyboru farby, emalie oraz lakiery. Farby oparte są na spoiwie olejowym. Jeśli decydujemy się na wybór tego środka, najprostszym rozwiązaniem jest dolanie do białej farby pigmentu. Pigment jest to barwnik z pokostem. Są dwa rodzaje farb – nawierzchniowe i te przeznaczone do gruntowania.

Emalia jest wyrobem pigmentowym, powstałym na spoiwie lakierowym. Daje nam powłokę nawierzchniową, podnoszącą walory estetyczne powierzchni malowanej.

Lakier jest produktem bezbarwnym, nadającym połysk matowej powłoce. Jeśli chcemy nadać kolor naszym meblom, powinniśmy zdecydować się na farbę, a na zakończenie pomalować ją lakierem.

Podczas wyboru odpowiedniej farby, musimy dokładnie ustalić, jaką powierzchnię będziemy malować, ponieważ do poszczególnych materiałów są przeznaczone różne typy farb. Ważne jest również to, czy nasze meble będą stały na wewnątrz czy na zewnątrz.

Bejcowanie, to specyficzny rodzaj malowania drewna, ponieważ wnika w jego strukturę umożliwiając oglądanie jego budowy (słoje itp). Dzięki użyciu bejcy, można skutecznie zakryć różnice w odbarwieniach drewna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.