content top
Meble ogrodowe – rodzaje i modele

Meble ogrodowe – rodzaje i modele

Najpiękniej wyglądają te drewniane, jednak narażone na opady deszczu, na dużą wilgotność powietrza, na niskie temperatury i opady deszczu – śniegu, odciskają na meblach swe piętna. Czym zastąpić dębowe ławy, stoły i leżaki? 

 Coraz częściej sprzęty ogrodowe produkuje się wraz z atrakcyjny detalami: z kamieniem, z metalem, ze szkłem, z ciekawym ornamentem. Ważne by dany mebel nie był ciężki, by można było obok ustawić parasolkę, dopasować leżak.

Ciekawą alternatywą są produkty rattanowe oraz wiklinowe. Krzesła ogrodowe, wykonane z tych surowców, tchną przytulnością, pięknie komponują się z trawnikami, altanami i kolorowymi rabatkami. Najlepszy rattan importowany jest do Polski z Indonezji, Malezji, Tajlandii, a także z Nowej Zelandii. Ważne, by tworzywo dawało się dowolnie formować – wyginać zdecydowanie łatwiej niż drewniane deski. W wiklinę wtłacza się metal bądź szkło – doskonałym tworem jest brzoza, którą bez trudu można ciąć i giąć.

Choć rattan czy wiklina szybko nabierają wilgoci i mogą gromadzić nieprzyjemne zapachy, na pewno zachowują się lepiej niźli drewno – narażone na ataki korników, innych insektów. Te materie podobnie ulegają odbarwieniom – przebarwieniom. Rattan można wzmacniać skórą, zaś drewno wesprzeć żeliwnymi skuwkami czy środkami impregnującym.  Inną formą troski o ogrodowe mebelki jest ich częste przecieranie flanelową, wilgotną ściereczką. Poza tym rattan warto nacierać rozcieńczonym sokiem z cytryny – to wzmocni żywotność meblowych kolekcji.

Do niedużych, przyblokowych ogródków często wstawia się plastikowe sprzęty – nie stanowią one pokusy dla potencjalnych złodziei, są barwne, leciutkie i mogą pełnić różne funkcje. Np. mogą tworzyć kącik dziecięcy, zaułek w ,,zielonej jadalni”. Jedynym minusem tych rekwizytów jest ich niska prezencja plus mała stabilność. Takie meble łatwo przewrócić, więc przy zakupach trzeba zwrócić uwagę, czy tworzywo sztuczne, z którego wykonano dany sprzęt, jest jakoś utwardzone – to wzmocni nasze stoliki i krzesła i ochronie je przed połamanie, porysowaniem. Pamiętajmy też, że tego rodzaju wyposażenie ogrodu nie poradzi sobie samo z atakami pleśni czy grzyba. Dlatego trzeba w tym wypadku zainwestować w stosowny środek i regularnie go używać.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.