content top
Odnawianie starych mebli

Odnawianie starych mebli

Co zrobić ze starymi meblami? Próbować je odratować czy spisać na straty? Zdecydowanie to pierwsze! Odnawianie mebli może przynieść niezwykły efekt. Jak się zatem za to zabrać?

1)Przygotowanie do pracy
Chcąc przeprowadzić renowację mebli wybierzmy pomieszczenie o najlepszej wentylacji. Na podłodze rozłóżmy specjalną folię, która zabezpieczy ją przed pochlapaniem. W celu ochrony naszego ciała załóżmy specjalne rękawice oraz okulary ochronne. Ubierzmy się komfortowo w stare, nieużywane ubrania.

2)Usuwanie starej farby
Usunięcie farby ze starych mebli można uczynić na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest technika mechaniczna, drugim specjalny roztwór chemiczny. Ze względów dobra dla drewna (pamiętajmy, ze ma już ono swoje lata i w tym tkwi jego piękno) polecane jest rozwiązanie numer jeden. Z drugiej strony mając do czynienia z kilkoma, trudnymi do zdarcia warstwami wygodne będzie użycie roztworu.

Sama technika usuwania farby nie należy do najtrudniejszych. Aby dokładnie oczyścić mebel podzielmy pracę na kilka razy. Wyznaczmy na meblu obszary o powierzchni ok. 100 cm kwadratowych i po kolei oczyszczajmy każdy z nich. Jak? Nałóżmy pędzlem substancję, odczekajmy kilka minut i zeskrobmy farbę. W miejscach trudno dostępnych użyjmy metalowych narzędzi.

3)Oczyszczanie
Oczyszczanie mebli odbywa się głównie za pomocą papieru ściernego. Pamiętajmy przy tym, by czynność tą wykonywać niezwykle delikatnie. Oczyszczanie zaczynamy od papieru gruboziarnistego kończąc na papierze drobnym.

stare meble

4)Wybór nowego koloru
Przed nami jedno z najważniejszych zadań – wybór nowego koloru. Pamiętajmy, by kolorystycznie pasował do całości wnętrza pomieszczenia, w którym będzie stał. Oprócz koloru możemy również zastosować technikę decoupage – technika oklejania mebli papierem, serwetkami itp. Jeśli jednak zostaniemy przy  standardowej bejcy kolejnym etapem będzie jej odpowiednie nałożenie.

5)Nałożenie bejcy
Bejcę prawdopodobnie będziemy nakładać dwukrotnie. Dzięki temu z pewnością uzyskamy zamierzony efekt. Pamiętajmy jednak by między nałożeniem drugiej warstwy odczekać przynajmniej 24h.

6)Wierzchnia warstwa
Aby utrzymać efekt na długi czas nałóżmy na drewno około 2 warstw lakieru. Pomiędzy nałożeniem lakierów użyjmy jeszcze raz papieru ściernego.

7)Gotowe!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.