content top
Okna drewniane – wady i zalety

Okna drewniane – wady i zalety

Dom w stanie surowym, kiedy ma już zrobione wszystkie prace mokre, czyli wylewki i tynki, może zostać zamknięty – to znaczy, że trzeba założyć drzwi i okna. Ostatnimi laty powraca moda na okna drewniane.

 

Po szale na okna z PCV nadszedł czas na okna z ramami drewnianymi. Takie okna są znacznie bardziej estetyczne niż okna plastikowe. Mają wręcz walory estetyczne, bo można dobrać kolor ramy do wystroju wnętrza. Nie tylko samo drewno ma wspaniały kolor, w przeciwieństwie do białego plastiku ram PCV. Na dodatek można ten kolor zmieniać poprzez zwykłe malowanie, wykonane samodzielnie. Z drugiej strony, to stanowi także wadę, bo malować trzeba regularnie, szczególnie zewnętrzną część okna. Okno drewniane, duży ładny parapet i kwiaty na nim – to musi wyglądać efektownie.

Okna drewniane są także korzystniejsze dla zdrowia, bo są mniej szczelne niż okna PCV. Z tym że ta mniejsza szczelność jest pozytywna, bo dzięki temu do pomieszczeń wpada świeże powietrze z zewnątrz, więc wentylacja w pomieszczeniu jest lepsza.

Wadą okien wykonanych z drewna jest to, że są bardziej podatne na uszkodzenia – już podczas transportu mogą ulec zarysowaniom. Drewno ma to do siebie, że pochłania wilgoć, dlatego może ulegać lekkim deformacjom. Kategorycznie zabrania się zakładania okien zanim w domu czy mieszkaniu zostaną wykonane prace remontowe, które powodują, że powietrze w pomieszczeniu jest wilgotne – para wodna osadza się na oknie i może doprowadzić do jego zniszczenia. W takim wypadku producent nie przymnie reklamacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.