content top
Przycinanie krzewów i drzew

Przycinanie krzewów i drzew

Krzewy i drzewka owocowe są nieodłącznymi elementami naszych ogrodów. Krzewy pełnią nie tylko funkcję dekoracyjna, ale także są bardzo funkcjonalne – bardzo często wykorzystujemy je jako żywopłoty. Drzewka zapewniają nam natomiast zdrowe i świeże owoce, wolne od środków chemicznych. Dlatego powinniśmy o nie odpowiednio zadbać, aby jak najdłużej rosły w naszych ogrodach.

Jeżeli będziemy pamiętali o regulacji koron drzew i krzewów, to możemy mieć pewność że przez bardzo długi czas będą one spełniały swoją rolę. W przypadku drzewek owocowych szczególnie ważne jest przycinanie ich zwłaszcza przez pierwsze lata po ich posadzeniu. Jeżeli odpowiednio przytniemy ich gałęzie, to na pewno otrzymamy dorodne owoce. Nie jest bowiem tajemnicą, że te dojrzewające w słońcu są zdrowsze i bardziej soczyste. Dlatego warto zadbać o prześwietlanie koron w drzewkach owocowych, odmładzaniu i usuwaniu pędów płonnych.

Każde drzewo i krzew powinno się przycinać nieco inaczej, bowiem każde ma swoje indywidualne wymagania. Jedno jest jednak pewne – przede wszystkim powinniśmy na bieżąco usuwać martwe, nadłamane i chore gałęzie. Jeżeli mamy wątpliwości, czy gałązka jest żywa, możemy lekko drasnąć jej skórkę – zdrowa tkanka pod spodem ma kolor zielony, martwa – brązowy.

przycianie

O przycinaniu drzew ozdobnych przypominamy sobie najczęściej gdy widzimy że ich kształt przestaje nam już odpowiadać i nie wygląda tak jakbyśmy tego chcieli. Podobnie jest z krzewami, które powinniśmy przycinać zanim na gałęziach pojawią się liście. Pędy w świeżo posadzonych krzewach należy od razu przyciąć do 20 cm, aby mogły się prawidłowo rozkrzewić. Wszystkie gatunki które kwitną latem (np. pięciornik krzewiasty) powinno się skrócić o połowę. Dzięki temu skłonimy je od obfitszego kwitnienia – rośliny utworzą kwiaty na pędach które dopiero wyrosną.

Drzewa i krzewy najlepiej jest przycinać w dni z dodatnią temperaturą. Najczęściej używamy ręcznych sekatorów lub pił na wysięgnikach (do trudno dostępnych miejsc).

Więcej porad znajdziesz tu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.