content top
Renowacja drewnianego mebla krok po kroku

Renowacja drewnianego mebla krok po kroku

Kupiłeś na targu staroci stare krzesło lub znalazłeś na stychu stylowy fotel? W łatwy sposób możesz nadać tym używanym przedmiotom nowy blask. Renowacja drewnianych przedmiotów jest wdzięczną pracą, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania oraz zastosowania właściwych narzędzi.

Stare meble lub dodatki z czasów PRL wracają do łask. Fotele, krzesła czy szafki w stylu retro pasują doskonale do nowoczesnych wnętrz oraz tych urządzonych w stylu skandynawskim czy shabby chic. Więcej o modzie na stare meble znajdziesz w artykule: Meble po babci, czyli design z lat 50. i 60. wraca do łask, a poniżej przeczytasz o podstawach renowacji mebli.

Krok pierwszy: przygotowanie

hammer-1629587_1280

Zanim przystąpisz do właściwej renowacji mebla, jeśli to możliwe należy go rozkręcić na części składowe. Tylko wtedy możliwe będzie usunięcie starych powłok wykończeniowych oraz rzeczywiste ocenienie stanu technicznego. Na tym etapie należy także przygotować stanowisko pracy – zaopatrz się w zaciski stolarskie oraz przygotuj stół, na którym będziesz pracował – dzięki temu działania renowacyjne przeprowadzisz w zaplanowany i wygodny sposób.

Krok drugi: szlifowanie

Pierwszym etapem renowacji jest usunięcie starych powłok wykończeniowych. Możesz w tym celu zastosować narzędzia ręczne, czyli cyklinę oraz klocek szlifierski, a także szlifierkę. W pierwszym przypadku całkowite usunięcie starego lakieru czy farby będzie czasochłonnym procesem. Używając np. szlifierki mimośrodowej znacznie przyspieszysz i ułatwisz sobie pracę.

Warto jednak postawić na urządzenie, które posiada różne tryby pracy np. szlifowanie wstępne i wykończeniowe. Podczas szlifowania wstępnego usuniesz stare powłoki, a podczas wykończeniowego wyrównasz dokładnie powierzchnię drewna. Po szlifowaniu należy dokładnie odkurzyć odnawiany mebel oraz jego najbliższe otoczenie.

Krok trzeci: uzupełnianie ubytków

Po usunięciu starego lakieru nadszedł czas na uzupełnienie ubytków. Jeśli są to niewielkie pęknięcia lub miejscowe uszkodzenia drewna, możesz w tym celu zastosować specjalną szpachlę. Mieszaninę nakłada się w miejscu ubytku, wyrównuje i pozostawia do wyschnięcia. Następnie należy ją delikatnie zeszlifować, aby była idealnie równa z powierzchnią drewna.

Jeśli chcesz uzupełnić ubytek w fornirze, za pomocą noża malarskiego wytnij poszarpane elementy forniru tak, aby nadać ubytkom regularny kształt. W to miejsce przy użyciu kleju stolarskiego doklej nowy fragment forniru.

Krok czwarty: malowanie

blog 3

Nakładanie nowej warstwy wykończeniowej to najprzyjemniejszy etap renowacji. Możesz postawić np. na politurę, bejcę, lakier czy olej – dzięki tym preparatom nadasz drewnu intensywną barwę przy jednoczesnym zachowaniu struktury drewna. Natomiast jeśli wybierzesz emalię do drewna, słoje i rysunek drewna nie będą widoczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.