content top
Rodzaje pił ręcznych i mechanicznych

Rodzaje pił ręcznych i mechanicznych

Piły dzielimy ze względu na to, jaki materiał jest obrabiany, w jaki sposób jest ona napędzana i jaki rodzaju roboczego ruchu jest nią wykonywany.


Główny podział, jaki zastosowano w systematyce rodzajów tego narzędzia to rozróżnienie na piły ręczne i mechaniczne.
W grupie tych pierwszych znajdują się piły ramowe, jednouchwytowe i poprzeczne do okrągłego drewna oraz prętów.
Piły ramowe różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem i przeznaczeniem. Tak zwana ramówka, inaczej nazywana klobzegą, wykorzystywana jest to przerzynania wzdłużnego kłody na deski lub forniry. Ich długość wynosi od stu dwudziestu do stu pięćdziesięciu centymetrów.
Krawężnica służy do przerzynania zgrubnego wzdłużonego, czopnica do precyzyjnego przecinania wzdłuż włókien, krzywica do cięć krzywych, piła włosowa do cięć artystycznych na materiale niewielkich rozmiarów.
Piły jednouchwytowe to płatnica, grzbietnica, otwornica, narżnica i pasownica. Do grupy ostatniej zaliczamy piłę dwuręczną, kobłąkową i ogrodniczą.
Wśród pił mechanicznych następuje podział na pięć głównych grup: trak, piła tarczowa, taśmowa, pilarka łańcuchowa, wyrzynarka i pilarka szablasta.
Najobszerniejszą z grup tych stanowią piły tarczowe,czyli te o ostrzu w kształcie zębatego dysku. Do tego rodzaju zaliczamy piły stołowe, ukośnice, wahadłowe, ramieniowe, panelowe, formatowe, formatyzerki, piły ręczne.
Piła taśmowa jest rodzajem piły z zębatą taśm, która napięta jest pomiędzy kołami, z których jedno jest napędzane. Wykorzystuje się ją zarówno do cięcia podłużnego, poprzecznego lub profilowego. Cięcie profilowe polega na cieciu po łuku, na którego promień wpływa szerokość taśmy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.