content top
Wyrzynarka nie do zarżnięcia

Wyrzynarka nie do zarżnięcia

Wyrzynarki to niezwykle pomocne narzędzie w warsztacie każdego stolarza. Świetnie radzi sobie z wycinaniem nawet najbardziej wymyślnych cięć, nie tylko w drewnie, ale i w metalu czy tworzywie sztucznym.

Zasada działania wyrzynarki jest prosta. Silnik poprzez przekładnię napędza brzeszczot w górę i w dół, przez co pozwala to wycinać linie. Przy zakupie wyrzynarki ważnych jest kilka podstawowych parametrów:

  • Maksymalna głębokość cięcia – parametr ten jest różny dla każdego materiału, najczęściej podaje się go dla drewna i stali.
  • Liczba skoków na minutę – od tego parametru zależy szybkość cięcia, więc oczywiście, im większa liczba skoków, tym lepiej. Prędkość ta najczęściej mieści się w zakresie od 500 do 3000. W niektórych urządzeniach prędkość ta może być płynnie regulowana.
  • Typ uchwytu – przy kupnie wyrzynarki miejmy na uwadze, jaki typ brzeszczotu narzędzie obsługuje. Najpopularniejsze to T, 2T lub U. Przestrzec należy przed kupnem wyrzynarki z innym systemem, ze względu na możliwą trudność przy zakupie zapasowego brzeszczotu.

Do ciekawych dodatków należą z pewnością, różnego rodzaju prowadnice, które umożliwiają proste i dokładne cięcie. Są też takie wyrzynarki z laserowymi wskaźnikami, jest to również bardzo ciekawe rozwiązanie. Jeśli zamierzamy dużo pracować z wyrzynarką, powinniśmy pomyśleć o systemie odprowadzania wiórów. Może to być specjalny uchwyt do odkurzacza, lub też niewielki pojemnik, który gromadziłby odpadki. Inną przydatną funkcją jest blokada przycisku, przez co możliwa jest praca ciągła narzędzia.

Drugą sprawą jest komplet brzeszczotów, których najlepiej mieć odpowiednie na każdą okazję. Do cięcia drewna i tworzyw PVC używa się brzeszczotów ze stali chromowanadowej lub ze stali HSS. Z kolei do twardszych materiałów stosuje się brzeszczoty ze stali węglikowej, a do styropianów i innych materiałów miękkich – brzeszczoty z zębami falistymi. Przy okazji warto mieć w swojej wyrzynarce możliwość beznarzędziowego zmieniania brzeszczotów, przez co o wiele szybciej i przyjemniej możemy modyfikować ustawieniami przyrządu. Dobrze dobrana wyrzynarka to bardzo użyteczne i wygodne narzędzie w wielu stolarskich zajęciach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.