content top
Drewniane okna

Drewniane okna

Jakiś czas temu panował trend na plastikowe okna jako takie, które wyglądają i prezentują się lepiej niż te drewniane. Na szczęście, dziś znów powraca się do tych drewnianych, ponieważ wyglądają one najbardziej naturalnie i jednocześnie są niezastąpioną ozdobą każdego domu. Dodatkowo, doskonale spełniają swoją praktyczną funkcję. Należy też zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa – okna plastikowe zawierają szkodliwe substancje, które w przypadku pożaru uaktywniają się i narażają nasze zdrowie i życie. Okna drewniane tak nie mają, dlatego właśnie są najlepszym rozwiązaniem w każdym domu.

Jeśli więc zdecydujemy się na drewniane okna, musimy to zrobić odpowiedzialnie. Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie. Z dobrego drewna i takie, które będą jednocześnie dobrze się prezentować w naszym domu. Po wstawieniu ich nie możemy o nich zapomnieć, tylko regularnie o nie dbać, dokonywać renowacji i czyścić.

Nie możemy o tym zapominać, bo chcemy, aby te okna służyły nam przez wiele lat. Za każdym razem przed zimą powinniśmy użyć środka pielęgnacyjnego, który przedłuży okres, w którym będziemy musieli dokonywać renowacji. Na nasze okna czyha niebezpieczeństwo na każdym kroku. Powstają mikropęknięcia oraz małe uszkodzenia lakieru. Dzieje się tak dlatego, że pojawia się grad czy inne niesprzyjające warunki atmosferyczne, przed którymi nie możemy się uchronić. Niszczą się też nasze okna na co dzień. We wcześniej wspomniane mikropęknięcia wnika woda, która może spowodować siniznę, która finalnie prowadzi do zniszczenia się lakierowanej powłoki. I właśnie dlatego warto używać mleczka pielęgnacyjnego, ponieważ tworzy ono warstwę ochronną ograniczającą wnikanie wody wgłąb drewna, a także sprawia, że lakier się nie utlenia. Dodatkowo, mleczko to nada nowego blasku naszym oknom.

Jeśli nasze okna są pomalowane farbą w pełni kryjącą, powinniśmy je kontrolować co około cztery lata. Jeśli warstwa wierzchnia jest pokryta lakierem, powinniśmy to robić co dwa – trzy lata. Jeśli zauważymy pęknięcia, odpryski czy łuszczenie powłoki, to powinniśmy dokonać renowacji warstwy lakierniczej po to, aby zabezpieczyć się przez kolejnymi zniszczeniami.

Jeśli doprowadzimy do sytuacji, w której powłoka lakiernicza naszych okien będzie całkowicie uszkodzona, musimy zacząć zastanawiać się nad wymianą okien na nowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.