content top
Drewniany ogród

Drewniany ogród

Drewno jest powszechnie używanym surowcem w pracach budowlanych i wykończeniowych. Ma ono wiele zalet, jest podatne na obróbkę i bardzo ładnie się prezentuje. Drewno jest ponadczasowe. Możemy wykorzystać je nie tylko w aranżacji wnętrz, ale także w ogrodzie. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim najpierw musimy wybrać odpowiedni gatunek drewna. Najpopularniejsze stosowane przez nas gatunki to sosna, jesion i świerk. Są to drzewa, które znajdziemy w każdym lesie. Są niestety porowate, łatwo nasiąkające wodą, ale jednocześnie nie są drogie. Niestety pod wpływem wody, słońca, mrozu i wysokiej temperatury, ulegają stopniowo destrukcji. Przetrwają kilka sezonów. Bardziej wytrzymałym gatunkiem drewna jest dąb. To drzewo bardzo twarde, zwarte w swej strukturze i wytrzymałe na czynniki zewnętrzne. Jest też łatwo dostępne. Modne staje się również drewno egzotyczne. Jest ono średnio dostępne i dość drogie, choć na rynku pojawia się coraz więcej nowych gatunków. Takie gatunki idealnie nadają się do wykorzystania ich na zewnątrz, a przy tym świetnie się prezentują.

Jeśli jednak wybierzemy drewno sosnowe, świerkowe lub jesionowe, musimy je odpowiednio zaimpregnować, aby przetrwało jak najdłużej. Jeśli nie będziemy regularnie pielęgnować naszych drewnianych mebli ogrodowych, ich wygląd szybko przestanie być estetyczny. Aby uchronić je przed wilgocią i nieprzyjazną temperaturą, powinniśmy użyć specjalnych farb ochronnych lub lakierów. Wybór tego typu preparatów jest ogromny. Możemy też użyć specjalnych emalii do drewna, które są rodzajem lakieru. Celem jest nadanie drewnu walorów estetycznych. Zapewniamy naszym meblom ogrodowym połysk i ochronę. Zanim wybierzemy jakąś farbę lub inny preparat do impregnacji drewna, sprawdźmy najpierw, czy jest on przeznaczony do stosowania na zewnątrz. Farby wewnętrzne będą w ogrodzie mniej trwałe, poza tym mają delikatny, naturalny zapach. Specjalne farby do stosowania na zewnątrz, mają ostry zapach, cięższy do wywietrzenia i oczywiście lepiej sprawdzą się w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Drewniana ławka i stół w ogrodzie z pewnością będą prezentowały się zdecydowanie lepiej niż plastikowe meble dostępne w każdym markecie. Abyśmy jednak mogli cieszyć się nimi długo, musimy najpierw odpowiednio o nie zadbać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.