content top

Montaż paneli ściennych

Panele ścienne, to jeden z wielu materiałów, który może nam posłużyć do wykończenia powierzchni ścian. Wykonuje się je z drewnopodobnego tworzywa (MDF) lub tworzyw sztucznych, w tym PCV.


Niezależnie jednak na jakiego rodzaju panele się zdecydujemy, ich montaż będzie wyglądał dokładnie tak samo. Zacznijmy więc od tego, jakie narzędzia będą nam potrzebne; wiertarka, dyble (max. 6 cm), gwoździe (15mm), młotek, poziomnica, sznurek, ręczna piłka, drewniane listwy, wkręty do drewna i oczywiście panele.
Działania rozpoczynamy od przygotowania powierzchni. W narożniku ściny montujemy pionowo listwę. To musi być idealne pionowanie, nie należy się tu sugerować samą ścianą, która przecież może być nierówna (panele ścienne to idealny sposób na ukrycie nierówności).
W drugim narożniku pionujemy i przykręcamy kolejną listwę, a do nich poziomo listwy, które utworzą cały stelaż.
Listwy pionowe powinny znajdować się od siebie w odległościach czterdziestu centymetrów. Panele układać możemy pionowo, albo poziomo. To już zależne jest tylko i wyłącznie od naszego „widzi mi się”.
Panele przybijamy gwoździami na ich łączeniach pióro-wpust. We wpust paneli wbijamy gwoździa jednocześnie przymocowując ją do listewki stelaża. Następnie we wpust wkładamy pióro kolejnej paneli. Gwoździe wbijamy tak, aby po zmontowaniu nie były widoczne na powierzchni wyłożonej panelami.
Powierzchnie paneli łączymy w miejscach styku z drugą ścianą, podłogą czy też sufitem, za pomocą listw narożnikowych. Najczęściej kupuje się je od razu w zestawie z panelami. Powinny mieć one ten sam kolor, fakturę i wzór.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.