content top
Odnawiamy płot z drewna

Odnawiamy płot z drewna

Drewniane ogrodzenia chronią i zdobią niejedną posesję. Wprawdzie wspaniale się prezentują, ale niestety nie są zbyt odporne na działanie warunków atmosferycznych, w efekcie czego stosunkowo często wymagają renowacji.

Każdy drewniany płot po pewnym czasie niszczeje, dlatego nie bądźmy zdziwieni,  jeśli np. jego kolory zblakną, a w nieosłoniętych miejscach pojawi się mech. Aby ogrodzenie z drewna było w dobrym stanie, należy je więc co kilka lat solidnie odnowić.

Potrzebne nam będą takie materiały i narzędzia, jak: bejca i lakier do drewna, szpachlówka do drewna, drewniane łaty do wypełniania dużych ubytków, pędzle malarskie (te o grubym i długim włosiu cechuje większa chłonność), papier ścierny oraz twarda, metalowa szczotka (możemy też posłużyć się szlifierką oscylacyjną, która znacznie przyspieszy pracę).

Planując odnawianie ogrodzenia lepiej poczekać na suchą i ciepłą pogodę – łatwiej usuniemy starą farbę oraz złuszczony lakier, kiedy drewno będzie porządnie przesuszone. Zacznijmy od starannego oczyszczenia powierzchni płotu – musimy się pozbyć wszystkich zabrudzeń oraz resztek preparatów, którymi wcześniej pokryte było drewno.

Każdą sztachetę trzeba dokładnie oszlifować i przetrzeć papierem, szczotką lub szlifierką. Dziury po sękach należy uzupełnić korkiem, natomiast inne ubytki szpachlówką (jeżeli są naprawdę spore, wypełniamy je kawałkami świeżego drewna). Po takiej rekonstrukcji jeszcze raz musimy zeszlifować powierzchnię drewna (ułatwi nam to rozprowadzenie wybranych preparatów).

Czas na impregnację, dzięki której ogrodzenie uodporni się na kaprysy pogody. Szeroki wybór impregnatów do drewna znajdziemy w każdym markecie budowlanym. Bardzo popularnym impregnatem jest bejca, nadająca drewnu piękną barwę (pomalowana nią powierzchnia zachowuje też naturalny rysunek słojów). Powinno się ją nakładać szybko, aby nie powstały zacieki. Pamiętajmy, że im więcej warstw tego specyfiku nałożymy, tym kolor płotu będzie intensywniejszy (zwykle nakłada się dwie warstwy).

By drewno było w pełni zabezpieczone przed słońcem, wilgocią czy różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, zabejcowane ogrodzenie trzeba jaszcze pokryć lakierem do drewna, który na dodatek nada mu piękny połysk. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również preparaty „dwa w jednym”, czyli lakierobejce – ich nowoczesny skład gwarantuje równie skuteczną ochronę drewna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.