content top
Ręczne narzędzia w pracy stolarza

Ręczne narzędzia w pracy stolarza

Pisaliśmy już o prostych projektach na szafy wnękowe, sposobach obróbki drewna, czy drewnianych parkietach, a mało miejsca tutaj poświęciliśmy na rzecz podstawową – narzędzia stolarza. Wydawać by się mogło, że stolarz posługuje się wyłącznie dłutem, ewentualnie młotkiem i piłą. Wbrew pozorom stolarz posługuje się zdecydowanie większą ilością narzędzi. Dziś postaramy się je pokrótce przedstawić, tak, aby podczas pracy nie było żadnych niespodzianek.

Podstawą pracy każdego rzemieślnika, chcąc, nie chcąc będzie młotek stolarski, który jest z jednej zakończony w ten sposób, żeby łatwo można było wyjmować gwoździe. Waga młotka ma znaczenie. Ich większa, tym mniej siły będziemy potrzebowali podczas uderzania, z drugiej jednak strony, musimy jego wagę dostosować do własnych możliwości – nie może być za ciężki, żeby wygodnie nam się nim pracowało.

Wśród podstawowych narzędzi ważna jest też miarka na taśmie tak, aby spokojnie można było odmierzać poszczególne elementy i nie czuć się później zaskoczonym, gdy coś nie będzie do siebie pasować. Poziomica to kolejna ważna rzecz w pracy każdego rzemieślnika. Pozwoli nam stwierdzić, czy na przykład szafka na buty, czy też bardziej ambitniej – szafa stoi równo, czy może trzeba coś poprawić. Popularne są zwłaszcza poziomice laserowe.

Narzędzia ręczne w pracy stolarza to również kątowniki, najlepiej stolarskie. Pozwalają one na dokładne wymierzenie kątów prostopadłych, a więc na zrobienie dobrego, „równego” projektu. Najlepiej, żeby używanie kątownika weszło w nawyk, gdyż zajmuje zdecydowanie mniej czasu, niż poprawki, które trzeba nanieść, gdy się nim nie posługuje.

Stolarz będzie też potrzebował nożyka do tapet, najlepiej takiego, którego ostrza da się złamać, jeśli będą już tępe i korzystać z nowych. Nożyk przyda się w przypadku przycinania cienkich sklejek. W pracy każdego stolarza przychodzi i czas na dłuto – najstarsze narzędzie, jakie znamy. Przy odrobinie wprawy z jego pomocą można stworzyć naprawdę ciekawe projekty.

Kiedy zgromadzimy już „podstawy”, możemy pomyśleć o stole – na czymś przecież musimy pracować. Może to być jakiś stary, nikomu niepotrzebny mebel, który i tak nieco zniszczymy podczas pracy, możemy też stworzyć swój własny. Przyda się tym bardziej, że będziemy mogli przymocować do niego imadło, czy inne ściski, które pozwolą na utrzymanie elementów w jednym miejscu.

Oprócz narzędzi ręcznych, stolarzy używa również elektronarzędzi, ale o nich postaramy się napisać przy innej okazji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.