content top
Wkrętarki akumulatorowe – jaką wybrać?

Wkrętarki akumulatorowe – jaką wybrać?

Do niedawna zakup wkrętarki akumulatorowej wiązał się ze sporym ryzykiem. Nie posiadając sporego budżetu, narażaliśmy się na kupno bubla, którego słaba bateria i moc uniemożliwiały normalną pracę. Obecnie, w czasach akumulatorów litowo-jonowych i mocniejszych konstrukcji, znacznie trudniej naciąć się na zupełnie bezwartościowy sprzęt.

Dwoma najważniejszymi parametrami podczas doboru wkrętarki jest jej moc oraz pojemność akumulatora. Na moc wkrętarki wpływa napięcie pracy. Teoretycznie, im większe napięcie, tym większa moc narzędzia. W sprzedaży spotkamy dobre wkrętarki akumulatorowe o bardzo różnych napięciach – od 3,6 V do nawet 24 V. Do lżejszych prac wystarczy wkrętarka o mocy 12 V lub 14,4 V. Do remontów i poważnych prac warto wybrać sprzęt o co najmniej 18 V. Większe napięcia znajdą zastosowanie w profesjonalnych pracach. Ale nie tylko napięcie wskaże nam moc wkrętarki, spotyka się bowiem narzędzia, gdzie wyższe napięcie wcale nie idzie w parze z większą mocą. Dlatego warto też porównać wartość momentu obrotowego.

Akumalator

Niegdyś na rynku akumulatorów rządziły akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd). Obecnie rolę lidera przejęły lżejsze i mocniejsze akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion). Ich przewaga wynika również z tego, że takie ogniwo można ładować w każdym momencie, nie tylko wówczas, gdy akumulator jest zupełnie rozładowany. W akumulatorach litowo-jonowych nie występuje ani efekt pamięci, ani też „efekt leniwej baterii”. Jakkolwiek warto pamiętać, że baterie litowo-jonowe posiadają swoją specyfikę i wymagają specjalnego traktowania podczas eksploatacji urządzenia, o czym nie każdy wie. Koniecznie trzeba przeczytać instrukcję obsługi – najlepiej nie tylko ustępu dotyczącego obsługi akumulatora.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Zdecydowanie dobrym pomysłem jest kupno wkrętarki z opcją wiercenia, ale w tym wypadku nie oczekujmy cudów. Inna rzecz, że ilość dodatków negatywnie wpłynie na wagę urządzenia, co ma znaczenie przy dłuższych pracach. Najbardziej praktycznym dodatkiem jest latarka LED wbudowana we wkrętarkę, która oświetla miejsce wkręcania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.