content top
Wzorowa łazienka na poddaszu – aranżacje

Wzorowa łazienka na poddaszu – aranżacje

Łazienka na poddaszu to marzenie wielu ludzi. To niezwykła przyjemność brać kąpiel i patrzeć się w niebo.

I chociaż poddasze to nie jest najłatwiejsze miejsce do zagospodarowania, szczególnie w taki sposób, to jednak przy odrobinie fantazji można stworzyć coś wyjątkowego.

Pamiętajmy jednak, by ustrzec się błędów, które mogą zniweczyć nasz ambitny plan.

 

Zacznijmy od planu zagospodarowania

Po pierwsze musimy określić, w jakich miejsca zlokalizujemy niezbędnie sprzęty. Poddasze to skosy i różne wysokości, nie pozostawiają więc one dużo możliwości, aby dobrze ulokować umywalkę, prysznic czy toaletę.

Jeśli o tym zapomnimy lub to zlekceważymy, to możemy być niezadowoleni z końcowego efektu. Co z tego, że zaoszczędzimy miejsce w jednym miejscu, jak w drugim będzie tyle sprzętów, że korzystanie z nich będzie bardzo utrudnione?

 

Rozplanujmy przestrzeń tak, by czuć się komfortowo. Na początek umieśćmy prysznic i umywalkę w miejscu, gdzie jest wysoki sufit, pod skosem zaś zlokalizujmy wannę lub meble, które mogą służyć na przykład jako schowek na ręczniki.

Co ważne, stojąc przy wannie lub toalecie, sufit musimy mieć na wysokości minimum 190 cm.

 

Łazienka na poddaszu zależy od ścianki kolankowej

Niezwykle ważną kwestią jest wysokość ścianki kolankowej, bo na niej opiera się konstrukcja dachu. To determinuje najważniejsze parametry, jak wysokość mebli, zabudowy, a także urządzeń, jakie planujemy zlokalizować pod skosami.

ściana kolankowa

 

Ścianka kolankowa nieco mniejsza niż 1 metr pozwoli umieścić tam pralkę, wysokość 1,5 to najlepsze miejsce dla wanny, zaś około 2 metry to wielkie możliwości aranżacyjne, które koniecznie trzeba wykorzystać.

Niestety zdarza się i tak, że ścianka kolankowa jest bardzo niska (np. 50 cm), w tej sytuacji zagospodarowanie przestrzeni jest mocno utrudnione.

 

Meble na wymiar?

Aranżacja łazienki na poddaszu wymaga dużej wiedzy, ale i poskromienia prób, żeby zmieścić tam wszystko, co nam się podoba. Specyfika tego miejsca powoduje, że musimy zastosować tylko takie rozwiązania, które faktycznie się sprawdzą.

 

A czasami nie mamy zbyt dużego pola manewru, więc zamiast gotowych mebli, które mogą nie pasować, zajmować zbyt wiele miejsca, lepiej zdecydować się na zabudowę pod wymiar.

Zaprojektowanie poszczególnych elementów zagwarantuje, że idealnie wykorzystamy specyfikę tej przestrzeni.

 

Wanna czy prysznic?

Jeśli wybierzemy kabinę prysznicową, to możemy być pewni, że łatwiej zagospodarujemy wnęki, dzięki czemu zyskamy większy ład przestrzenny. Z wanną może być ten problem, że jak za bardzo “wepchniemy” ją w sam narożnik, to jej użytkowanie i czyszczenie będzie bardzo problematyczne.

wanno-prysznic

 

Jak więc wybierzemy wannę, to pamiętajmy, aby wysunąć ją w głąb łazienki o kilkanaście centymetrów (zależnie od możliwości) i stworzyć tam półki, na przykład na kosmetyki.

 

Oświetlenie, czyli okno

Naturalne oświetlenie jest ważne wszędzie, ale w łazience na poddaszu zyskuje jeszcze większe znaczenie. Naturalne światło jest nieocenione, tworzy niesamowity klimat, ważne więc, by jak najlepiej zaplanować okno. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnej klaustrofobicznej atmosfery oraz przeładowania przestrzeni.

Wiele takich łazienek ma duże okna w ścianie szczytowej, ale takie rozwiązanie nie jest idealne, bo ogranicza możliwości umiejscowienia sprzętów, szczególnie kabiny prysznicowej. Lepsze jest okno połaciowe. Jest montowane w dachu, więc doskonale doświetli wnętrze, jak i polepszy wentylację.

 

Aranżacja łazienki na poddaszu wymaga dobrego projektu i dobrych decyzji. To specyficzne miejsce, które projektuje się zupełnie inaczej niż na przykład zwykłą łazienkę. Nie oznacza to jednak, że nie da się urządzić takiego miejsca, o jakim marzymy. Da się, ale musimy zastosować się do tych kilku wskazówek, które omówiliśmy w artykule.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.